Critical evaluation of the operational performance of urban infrastructure services in metropolitan areas: Water and sewerage services
Metropolitan alanlarda kentsel altyapı servislerinin operasyonel performanslarının eleştirel değerlendirmesi: İçme suyu ve kanalizasyon servisleri
  1. Tez No: 72987
  2. Yazar: EBRU ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
ABSTRACT CRITICAL EVALUATION OF THE OPERATIONAL PERFORMANCE OF URBAN INFRASTRUCTURE SERVICES IN METROPOLITAN AREAS: WATER AND SEWERAGE SERVICES Ölmez, Ebru M. S., Urban Policy Planning and Local Governments Supervisor: Prof. Dr. Melih Ersoy June 1998, 255 pages This thesis discusses the operational performance of the urban infrastructure services, in particular water and sewerage services, in the changing urban context. 1990s proved to be a period of economic reconstruction and its inherent consequences, wherein the increasing importance of urban areas is widely discussed. Within this period urban infrastructure services have become the most important variables of the policies implemented in urban areas to alleviate the urban poverty, to enable the sustainable economic and environmental development and to increase the quality of life. In other words, for the present societies, urban infrastructure services are the primary determinant of the expectations from the urban life. mBu çalışmada, dışa açık gelişme stratejisini benimseyen Türkiyenin kentsel altyapı politka uygulamaları, içmesuyu kanalizasyon servisleri özelinde İSKİ örneği ile tartışılmaktadır. Suyun insan hayatındaki yaşamsal rolü ve kentlerin ekonomik, ekolojik ve sosyal değişkenlerinin brincil etkileyeni olması, kentsel altyapı servislerinin operasyonel performanslarım bu kapsamda tartışmaya olanak sağlamaktadır. Bu çalışma bir yandan Türkiye de içmesuyu ve kanalizasyon servislerinin sunumunda yaşanan yetersizlikler ve nedenleri sorgulanmakta öte yandan, bu yetersizliklerin ekonomik ve demografik olarak büyüyen kentler açısından yarattığı problemlerin altı çizilmektedir. ISKI'nin operasyonel performasına ilişkin yapılan değerlendirmeler, değişik gelişmişlik düzeyindeki ülke deneyimlerinden yararlanılarak yapılmıştır. Anahtar Kelimden Kentsel Altyapı Servisleri, Şebeke, Kalite, Güvenilirlik, Sürdürülebilirlik, Etkinlik, Verimlilik, Su dağıtımı, Su Sağlama, Operasyonel Performans, Performans Göstergesi VI
Özet (Çeviri)
oz METROPOLITAN ALANLARDA KENTSEL ALTYAPI SERVİSLERİNİN OPERASYONEL PERFORMANSLARININ ELEŞTİREL DE?ERLENDİRMESİ: İÇMESUYU VE KANALİZASYON SERVİSLERİ Ölmez, Ebru Yüksek Lisans, Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Melih Ersoy Haziran 1998, 255 sayfa Bu tez, metropolitan alanlarda sunulan kentsel altyapı servislerinin operasyonel performanslarını, değişen kentsel içerik bağlamında ve içmesuyu kanalizasyon servisleri özelinde sorgulamaktadır. 1990'lı yıllar, tüm dünyada ekonomik yeniden yapılanma sürecine ait sonuçların ve kentlerin artan öneminin tartışıldığı bir dönem olmuştur. Bu süreç içinde kentsel altyapı servisleri; yoksulluğun azaltılması, ekonomik ve ekolojik olarak sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması ve yaşam kalitesinin yükseltilmesine yönelik uygulanan politikaların en önemli değişkeni olmuştur. Diğer bir deyişle, günümüzde kentsel altyapı servisleri kentsel yaşama yönelik beklentilerin birincil belirleyenidir.ABSTRACT CRITICAL EVALUATION OF THE OPERATIONAL PERFORMANCE OF URBAN INFRASTRUCTURE SERVICES IN METROPOLITAN AREAS: WATER AND SEWERAGE SERVICES Ölmez, Ebru M. S., Urban Policy Planning and Local Governments Supervisor: Prof. Dr. Melih Ersoy June 1998, 255 pages This thesis discusses the operational performance of the urban infrastructure services, in particular water and sewerage services, in the changing urban context. 1990s proved to be a period of economic reconstruction and its inherent consequences, wherein the increasing importance of urban areas is widely discussed. Within this period urban infrastructure services have become the most important variables of the policies implemented in urban areas to alleviate the urban poverty, to enable the sustainable economic and environmental development and to increase the quality of life. In other words, for the present societies, urban infrastructure services are the primary determinant of the expectations from the urban life. m