Türkiye'de mevcut bisiklet ve e-skuter altyapısının kentsel ulaşım bakımından değerlendirilmesi
Evaluation of the bicycle and e-scooter infrastructure of Turkey in terms of urban transportation
- Tez No: 729896
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kentsel ulaşım ve sürdürülebilir hareketlilik gerek çevresel ve ekonomik faktörler gerekse hareketlilik ihtiyacının karşılanması bakımından son yıllarda sıklıkla vurgulanmaktadır. Artan nüfus ve araç sahipliğinin yanında daha yoğun bir yaşam tarzının getirdiği hareketlilik ihtiyacı da özellikle kentsel alanlarda alternatif ulaşım türlerine olan ihtiyacı artırmıştır. Sosyal, ekonomik ve çevresel alanlarda birçok faydası olması sebebiyle birçok kent, sürdürülebilir kent içi ulaşıma yönelik politikalar üretmeye başlamıştır. Bu politikaların ortak noktaları; mikro hareketlilik araçlarıyla yapılan ulaşımı yaygınlaştırmak, toplu ulaşımı teşvik etmek ve bireysel motorlu araç kullanımını azaltmaktır. Bisiklet ve e-skuter gibi araçlarının kullanımı, bireysel ulaşımda kısa-orta mesafeli yolculukların daha etkin yapılmasına imkân tanımakta, düşük karbon ayak izi ile çevresel etkileri en aza indirmektedir. Bu çalışma, Türkiye'deki mevcut mikro hareketlilik altyapısının genel fotoğrafını çekmek, şehirlerin mevcut bisiklet ve e-skuter altyapısını belirlemek, yerel yönetimlerin kısa-orta vadeli planlarını değerlendirmek, etkin çözümler üreten yerel yönetim veya ticari uygulamaları diğer bölgelere de örnek olması amacı ile vurgulamak ve yerel yönetimlere mikro hareketlilik politikaları kapsamında çözüm ve uygulama önerileri sunmak amacıyla hazırlanmıştır. Konu ile ilgili verilere, belediyelerin ilgili birimleri ile iletişime geçilerek, kurumsal internet sayfaları ve sosyal medya hesapları incelenerek, bilimsel araştırmalar ve yayınlanmış raporlar derlenerek, yerel ve ulusal haber kaynakları takip edilerek ulaşılmıştır. Son yıllarda artan bisiklet yolları ve yerel yönetimlerin bu konudaki kısa ve orta vadeli planları, bisiklet ve e-skuter kiralama servisleri gibi ticari faaliyetler ve diğer ulaşım türleri ile entegrasyon şekilleri düşünüldüğünde ülkemizdeki mikro hareketlilik ile ilgili uygulamaların belirli ve yeterli standartları taşımadığı görülmektedir. Fiziksel altyapı yetersizliklerinin giderilmesi, bisiklet ve e-skuter yollarının kesiksiz ve süreklilik arz edecek şekilde planlanması ve ulaşım ana planları kapsamında mutlaka mikro hareketlilik vizyonunun belirlenmesi gerekmektedir. Ayrıca, mikro hareketlilik araçlarının mevcut toplu taşıma altyapısı ve araçları ile entegrasyonu da farkındalık ve adaptasyon bakımından kritik öneme sahiptir. Toplumun her kesiminden destek görecek ve içselleştirilecek bir mikro hareketlilik kavramının yerleşmesi hem politikaların hem de yatırımların sürekliliği ve kalitesi ile orantılı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Urban transportation and sustainable mobility have been frequently emphasized in recent years in terms of both environmental and economic factors and meeting the need for mobility. In addition to the increasing population and vehicle ownership, the need for mobility brought about by a more intense lifestyle has increased the need for alternative transportation modes especially in urban areas. Due to its variety of benefits in social, economic and environmental areas, many cities worked on necessary policies of sustainable urban transportation. The common points of these policies are to expand the transportation infrastructure with micro-mobility vehicles, encourage public transportation and reduce the use of individual motor vehicles. Bicycles and e-scooters, enables short and medium-distance trips to be made more effectively and minimizes environmental impacts with a low carbon footprint. This study aims to take a general picture of the existing micro-mobility infrastructure in Turkey, to determine the existing bicycle and e-scooter infrastructure of the cities and to evaluate the short-medium term investment/improvement plans of local governments and to provide possible solutions and suggesstions to local governments within the scope of micro-mobility policies and applications. The data on the subject was obtained by contacting the relevant units of the municipalities, examining the official web pages and social media accounts, compiling scientific research and published reports, and following local and national news sources. Considering the increasing bicycle and e-scooter infrastructure in recent years, the short and medium-term plans of local governments, commercial activities such as bicycle and e-scooter rental services, and integration with other modes of transportation, it is seen that the practices related to micro-mobility in our country do not meet certain and sufficient standards. As a result of the evaluations, it is necessary to eliminate the physical infrastructure deficiencies, ensure the completeness and connectivity of bicycle and scooter roads, determine the micro-mobility vision within the scope of transportation master plans, and make infrastructure improvements that emphasize riding safety. In addition, the integration of micro-mobility vehicles with the existing public transport infrastructure and vehicles (buses with bicycle transport apparatus, secure parking docks at stops and stations, etc.) is also critical in terms of awareness and adaptation. The establishment of a micro-mobility concept that will be supported and internalized by all levels of society will be proportional to the continuity and quality of both policies and investments.