Türkiye'de mikromobilite araçlarının karıştığı trafik kazalarının mevcut durumu ve değerlendirilmesi
Current situation and evaluation of traffic accidents involving micromobility vehicles in Turkey
- Tez No: 965605
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Mikromobilite, son yıllarda dünya genelinde hızla popülerlik kazanan bir kent içi ulaşım şeklidir. Mikromobilite araçları, özellikle kısa mesafeli şehir içi yolculuklar için esnek ve çevre dostu bir ulaşım türüdür. Kentsel nüfus ve dolayısıyla trafik sıkışıklığı arttıkça, mikro mobilite araçları, sürdürülebilir hareketliliği teşvik ederek trafik sıkışıklığını ve karbon emisyonlarını azaltma potansiyelleri nedeniyle öne çıkmaktadır. Ancak, mikromobilite araçlarının hızlı yayılımı, yeni güvenlik sorunlarını ve trafik kazalarına dair riskleri de beraberinde getirmiştir. Mikromobilite araçlarının trafik kazalarına karışma oranı arttıkça, bu kazaların sebep olduğu yaralanma ve ölüm vakaları da dikkate değer seviyelere ulaşmıştır. Bu bağlamda, hem mikromobilite aracı hem de diğer yol kullanıcılarının güvenliği ciddi bir inceleme konusu haline gelmiştir. Bu çalışmada, 2021-2023 yılları arasında Türkiye genelinde meydana gelen ve en az bir tarafı mikromobilite araçlarını (bisiklet, motorlu bisiklet, elektrikli skuter, vb.) içeren ve yaralanma ya da ölümle sonuçlanan, toplam 72 174 ölümlü/yaralanmalı kazaya ilişkin veri incelenmiştir. İstatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) yazılımı kullanılmıştır. Çalışmanın ana bulguları arasında Türkiye'de ölümlü/yaralanmalı mikromobilite kazaları 2021-2023 arası yaklaşık %47 oranında oldukça büyük bir artış göstermiş olup, bu yükselişin yıllara göre dağılımı incelendiğinde, 2021'den 2022'ye %16,13; 2022'den 2023'e ise %26,90 oranında artış yaşandığı görülmektedir. Kaza yapan mikromobilite sürücülerinin %86,93'ü erkek, %12,54'ü kadındır. En fazla kaza yaz aylarında meydana gelmiş olup, kazalarda yol özelliklerinin ölüm ve yaralanma riskine etkili olduğu tespit edilmiştir. Bu analizler; riskleri daha iyi anlamamıza yardımcı olmakta ve olası önleyici tedbirlerin belirlenmesine katkıda bulunmakta ve alınacak tedbirlerin belirlenmesinde belirleyici rol oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Micromobility is a form of urban transportation that has rapidly gained popularity around the world in recent years. Micromobility vehicles are a flexible and environmentally friendly mode of transportation, especially for short-distance urban trips. As urban populations and thus traffic congestion increase, micromobility vehicles stand out for their potential to reduce traffic congestion and carbon emissions by promoting sustainable mobility. However, the rapid spread of micromobility vehicles has also brought new safety issues and risks related to traffic accidents. As the rate of involvement of micromobility vehicles in traffic accidents has increased, the number of injuries and fatalities caused by these accidents has also reached remarkable levels. In this context, the safety of both micromobility vehicles and other road users has become a subject of serious scrutiny. In this study, data on a total of 72 174 fatal/injury accidents involving at least one side of micromobility vehicles (bicycles, motorized bicycles, electric scooters, etc.) and resulting in injury or death, which occurred across Turkey between 2021 and 2023, were analyzed. SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) software was used for statistical analysis. Among the main findings of the study, fatal/injury micromobility accidents in Turkey showed a significant increase of approximately 47% between 2021 and 2023, and when the distribution of this increase by years is analyzed, it is seen that there was an increase of 16.13% from 2021 to 2022 and 26.90% from 2022 to 2023. Of the micromobility drivers who had accidents, 86.93% were male and 12.54% were female. The highest number of accidents occurred in the summer months, and road characteristics were found to have an impact on the risk of death and injury. These analyses help us to better understand the risks and contribute to the identification of possible preventive measures and play a decisive role in determining the measures to be taken.