Determinants of bank finance to small and medium enterprises: Evidence from Jordanian commercial banks (2009-2020)
Küçük ve orta ölçekli işletmelere banka finansmanı dieterminantları: Ürdün ticari bankalarından evdens (2009-2020)
  1. Tez No: 729902
  2. Yazar: GHADA YOUSEF TAWFEEQ MASHHARAWI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, Ürdün'deki KOBİ'lere banka kredilerinin belirleyicilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma örneklemi, 2009-2020 döneminde 13 Ürdün ticari bankasını oluşturan Amman Menkul Kıymetler Borsası'nda (ASE) listelenen tüm Ürdün ticari bankalarını içermektedir. Çalışmada bağımlı değişken olarak KOBİ kredilerinin banka tarafından verilen toplam krediler içindeki payı ve banka büyüklüğü, likidite, pazar payı, kredi-mevduat oranı, KOBİ'lerin kredilerine oran oranı ve KOBİ'lerin kredi riski olmak üzere altı bağımsız değişken kullanılmıştır. Havuzlanmış veri regresyonu ve üç tahmin yöntemi olan GLS, FE ve RE'yi kullanan sonuçlar, KOBİ'lerin kredi riskinin (CR) KOBİ'lere banka kredileri üzerinde olumsuz ve önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca, KOBİ kredileri (IN) üzerindeki faiz oranı, bankaların KOBİ'lere verdiği krediler üzerinde olumsuz ve önemli bir etkiye sahiptir. Son olarak, kredi-mevduat oranı (LTD), Ürdün'deki KOBİ'lere verilen banka kredileri üzerinde olumsuz ve önemli bir etkiye sahiptir. Çalışma, devlet kurumlarına kapasite geliştirme yoluyla KOBİ'lere desteklerini artırmalarını, yönetsel ve finansal becerilerini artırmalarını tavsiye ederek, KOBİ'ler için özel programlar ve garanti programları geliştirmelerini ve KOBİ'lere düşük maliyetli finansman sağlamayı amaçlayan yeni programlar sunmalarını tavsiye etti.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the determinants of bank lending to SMEs in Jordan. The study sample comprises all Jordanian commercial banks listed on Amman Stock Exchange (ASE), which accounted for 13 Jordanian commercial banks during the period 2009 to 2020. The study used the share of SMEs loan to total loans granted by bank as a dependent variable, and six independent variables including bank size, liquidity, market share, loan to deposit ratio, the interest rate on SMEs credit, and the credit risk of SMEs. Using pooled data regression and three estimation methods: GLS, FE and RE, the results indicated that SMEs credit risk (CR) has a negative and significant effect on bank lending to SMEs. Also, interest rate on SMEs loans (IN) has a negative and significant effect on bank lending to SMEs. Finally, loan to deposit ratio (LTD) has a negative and significant effect on bank lending to SMEs in Jordan. The study recommended governmental agencies to increase their support to SMEs through capacity building and increase their managerial and financial skills, and recommended to develop special programs and guarantee schemes for SMEs, and introducing new programs that aims to provide low-cost financing to SMEs.