Contemporary maritime piracy in the Gulf of Guinea: The analysis of the causes, factors, and actors
Gine Körfezi'ndeki modern deniz korsanlığı: Nedenlerin, faktörlerin ve aktörlerin analizi
- Tez No: 729908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE SEREN YEŞİLTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Mallar okyanuslarda dolaşmaya başladığından beri, deniz korsanlığı veyahut deniz haydutluğu, ticaret ve gemiciler için bir tehdit oluşturmuştur. Ticaretin küreselleşmesi ve çoğunlukla denizde taşınan fosil enerjiye olan büyük bağımlılık, bu tehdidi ve tehdidin etkisini artırmıştır. Yirmi birinci yüzyıl, karadaki çeşitli faktörler nedeniyle dünyanın birçok yerinde deniz korsanlığının yeniden ortaya çıkmasına tanık olmuştur. Daha şiddetli bir karaktere sahip olan Gine Körfezi, şu anda dünyadaki tüm adam kaçırma ve korsanlık olaylarının yaklaşık olarak yarısını oluşturmaktadır. Bu tezin amacı, Nijerya'daki Nijer Deltası üzerinde durularak, Gine Körfezi'ndeki deniz korsanlığının nedenlerini analiz etmektir. Korsanlığın temel nedenleri veyahut buna yol açabilecek faktörler hakkında çeşitli teoriler ortaya atılmıştır. Bu teoriler küresel olarak değerlendirilirken, diğerleri korsanlığın bulaştığı belirli alanlarda test edilmiştir. Ancak, her bir alt bölgenin karşılaştığı farklı siyasi, güvenlik ve ekonomik kaygılar nedeniyle, bir bölgedeki çeşitli faktörler korsanlığı değişik şekillerde etkilemektedir. Sonuç olarak, tezde Nijer Deltası'ndaki kaynak tabanlı şiddeti ve bölgedeki korsanlığı nasıl etkilediği dikkate alınarak, literatürde bulunan belirli teorileri incelemek için tümdengelimli bir araştırma yaklaşımı kullanılmıştır. Hem nitel hem de nicel verilerin analizine dayanan bu tez, Nijerya'daki kötü petrol kaynakları yönetimi ve devlet zayıflığının Gine Körfezi'ndeki deniz korsanlığının ana itici güçleri olduğu sonucuna varmıştır. Buna ek olarak, bölgedeki korsanlıkla mücadele mekanizmalarının stratejik analizi yapılmış ve bu bulgulara dayanarak pratik öneriler kurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since commodities began to travel across the oceans, maritime piracy or armed robbery at sea, has posed a threat to seafarers and commerce. The globalization of trade and the huge reliance on fossil energy, which is mostly transported at sea, have amplified this threat and its impact. The twenty-first century has seen the re-emergence of maritime piracy in many parts of the world due several factors on land. With a more violent character, currently the Gulf of Guinea accounts for about half of all kidnappings and piracy incidents in the globe. The aim of this thesis is to analyze the causes of maritime piracy in the Gulf of Guinea, with an emphasis on Nigeria's Niger Delta. Several theories have been presented as to the root causes of piracy or the factors that may lead to it. These theory was evaluated globally, while others were tested in specific areas plagued by piracy. However, due to the unique set of political, security, and economic concerns that each sub-region faces, various factors in a region affect piracy in different ways. As a result, a deductive research approach was used to examine the specific theories provided in the literature, taking into account resource-based violence in the Niger Delta and how it affects piracy in the region. Based on analysis of both qualitative and quantitative data, this thesis has concluded that, bad oil resources governance and state weakness in Niigeria are the main drivers of maritime piracy in the Gulf of Guinea. Futhermore, strategic analysis of the counter-piracy mechanisms in the region was conducted, and based on these findings practical recommendations were constructed.