Modifiye centor ve mıstık skorlarının boğaz ağrısında kullanımının COVİD test sonuçlarına göre değerlendirilmesi
Evaluation of the use of modified centor and mistik scores in throat pain according to COVID test results
- Tez No: 729909
- Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
AMAÇ: Boğaz ağrısı şikayeti ile birinci basamağa başvuran hastaların tanısında kullanılan klinik skorlama sistemlerinden Mıstık Skor ve Modifiye Centor skorlama sistemlerinin covid tanı algoritmasında yer alıp alamayacağının tespit edilmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM: Çalışma tek merkezli, tanımlayıcı bir araştırma olarak planlanmış olup, Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne 15 Ekim 2021-15 Ocak 2022 tarihleri yapıldı. Çalışmaya boğaz ağrısı şikayetiyle polikliniğimize başvuran ve Covid PCR testine yönlendirilen, 18-80 yaş arasındaki, son 3 gün içinde antibiyotik ya da antiviral ilaç kullanmamış, çalışmaya katılmayı kabul eden 156 hasta dahil edilmiştir. Hastaların şikayetlerine yönelik fizik muayeneleri yapılıp Modifiye Centor ve Mıstık skorlama sistemlerindeki skorları belirlendi. Ayrıca hastalardan Covid PCR testi istendi. Hastaların covid-19 aşı durumları ve dozları sorgulandı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The aim of this study is to examine whether clinical scoring systems can be included in the covid diagnosis algorithm by evaluating the results of the clinical scoring systems Mıstık Score and Modified Centor Score of patients who applied to the primary care unit with the complaint of sore throat and requested covid PCR test. Method: The study was planned as a single-center, descriptive study and was performed in Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Family Medicine Outpatient Clinic between 15 October 2021 and 15 January 2022. The study included 156 patients aged 18-80 who applied to our outpatient clinic with the complaint of sore throat and were referred for covid PCR test, who did not use antibiotics or antiviral drugs in the last 3 days, and who agreed to participate in the study. The physical examinations of the patients were performed for their complaints, and their scores in the Modified Centor and Mıstık scoring systems were determined. In addition, Covid PCR tests were requested from the patients. The covid-19 vaccine status and doses of the patients were questioned. IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey) program was used for statistical analysis of the obtained data.