The hallmark of Djibouti's dynamic geopolitics and the Red Sea in the context of economic globalization
Ekonomik küreselleşme bağlamında Kızıldeniz'in ve Cibuti'nin dinamik jeopolitiği
  1. Tez No: 906199
  2. Yazar: MOUHYADIN AHMED MOHAMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞUAYİP TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tez, Cibuti'nin karmaşık dinamik jeopolitik rekabetinin, denizcilik küreselleşmesinin çağdaş bağlamında, Kızıldeniz'in karayollarındaki stratejik konumunu vurgulayarak önemini araştırıyor. Cibuti en önemli geçiş noktalarından biri, küresel ticaretin %15'inden fazlası, Hindistan Okyanusu'ndan giden her gemi için Avrupa'ya giden bir kapıdır. Kızıldeniz deniz yolu, küresel konteyner trafiğinin %30'unu, deniz petrolünün %12'sini ve gaz geçişinin %8'ini sorumludur. Bu çalışma, Cibuti'nin küçük bir ülkenin eşsiz jeopolitik değişimsel etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır ve Kızıldeniz'in coğrafi stratejik önemi küresel ticaret trafiğinde eşsiz bir rol oynamaktadır. Bu çalışmanın metodolojisi, niteliksel bir analitik yaklaşım kullanır. Araştırma, küreselleşme döneminde Avrupa'nın Afrika'daki jeopolitiğini bağlamaya başlar ve özellikle Fransız sömürge gemilerinin koloni döneminde Fransızlar için bir liman olarak Cibuti'nin rolüne odaklanır. Küçük topraklarıyla Cibuti, askeri üsler için önemli küresel güçlerin dikkatini çekiyor. Fransa, ABD ve Çin'den büyük askeri üsler, Cibuti'nin stratejik önemini vurgularken, Japonya'dan daha küçük üssler de onun küresel önemi vurgulamaktadır. Suudi Arabistan ve Türkiye'nin gelecekteki askeri çıkarları sürekli stratejik rekabet olduğunu gösteriyor. Suez Kanalı ve Bab el-Mandeb Şeridi gibi kritik geçiş noktaları ile karakterize edilen Kızıldeniz Bölgesi, küresel ticaret yolları dolaşımında hayati bir rol oynamaktadır. Akdeniz, önemli küresel ticareti kolaylaştırmak için Suez Kanalı'nın arasında edilen rota sağlar, deniz taşımacılığındaki gerginlikler için kritik bir jeo-stratejik çekişme noktasıdır ve Kızıldeniz'deki güvenlik krizinin küresel gemi trafiğine etkisi vardır. Çalışma, 2023 İsrail-Filistin çatışmasının Houthi saldırılarını Kızıldeniz'deki gemilere karşı nasıl artırdığını, küresel ulaşımı nasıl bozduğunu ve İyi Umut Burnu çevresindeki maliyetleri nasıl yükselttiğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the significance of Djibouti's hallmark dynamic geopolitical competition in the contemporary context of maritime globalization, emphasizing its strategic position at the Red Sea crossroads. Djibouti is one of the most important transit points, with over 15% of global trade passing through the Bab El-Mandeb Strait, a gateway to Europe for every ship navigating from the Indian Ocean. The Red Sea maritime route is responsible for 30% of global container traffic, 12% of seaborne oil, and 8% of gas transit. This study aims to analyze the unique geopolitical changing influence of Djibouti as a small country, and the geostrategic importance of the Red Sea has a unique role in global trade traffic. This study methodology uses a qualitative analytical approach. The research begins by contextualizing the geopolitics of Europe in Africa during globalization, specifically focusing on Djibouti's role as a port of call for French colonial ships during colonial times. Djibouti, with its small territory, attracts the attention of major global powers for military bases because of its crucial geostrategic location. Major military bases from France, the USA, and China underline Djibouti's strategic significance, while smaller bases from Japan also highlight its global relevance. Prospective military interests from Saudi Arabia and Türkiye indicate continuous strategic competition. This region characterized by critical transit points such as the Suez Canal and the Bab el-Mandeb Strait, plays a vital role in global trade route circulation. The Suez Canal, a direct route between the Mediterranean Sea and the Red Sea, is a crucial geostrategic chokepoint for maritime shipping tensions. The study contributes to findings about how the 2023 Israel-Palestine conflict has intensified Houthi attacks on Red Sea ships, disrupting global transport routes and increasing expenses due to vessel rerouting around Cape of Good Hope.