Birecik baraj gölü ve karkamış sulak alanının alg florası
Algal flora of birecik dam lake and karkamiş wetlands
- Tez No: 729911
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKSAL SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Birecik Baraj Gölü ve Karkamış Sulak Alanı'nın alg florası, Nisan 2016 ve Şubat 2017 tarihleri arasında, 14 farklı lokasyonda, taksonomik ve 4 mevsim olarak incelenmiştir. Çalışmanın amacı Birecik Baraj Gölü ve Karkamış Sulak Alanı'nın alg florasını tespit etmek ve su kalitesini belirlemektir. Bu çalışmada, 135 tanesi Bacillariophyta, 50 tanesi Charophyta, 37 tanesi Chlorophyta, 22 tanesi Cyanobacteria, 5 tanesi Miozoa, 3 tane Ochrophyta, 3 taneside Euglenophyta, 1 tanesi Cryptophyta, 1 tanesi Rhodophyta'dan olmak üzere toplam 257 alg taksonu tespit edilmiştir. Bunlardan, 2'ü Cyanobacteria, 6'i Chlorophyta, 10'u Charophyta, 3'ü Miozoa ve 25'i Bacillariophyta'dan olmak üzere, 46 tane takson Türkiye alg florası için yeni kayıt olarak tespit edilmiştir. Birecik Baraj Gölü ve Karkamış Sulak Alanı'nın su kalitesi I. Sınıf olarak tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER:Fitoplankton, Epifitik, Epilitik, Alg florası, Birecik Baraj Gölü, Karkamış Sulak Alanı, Fırat Nehri
Özet (Çeviri)
The algal flora of the Birecik Dam Lake and the Karkamış Wetlands was investigated between April 2016 and February 2017 at 14 different locations, taxonomic and 4 seasons. In this study, 135 species are Bacillariophyta, 50 are Charophyta, 37 are Chlorophyta, 22 are Cyanobacteria, 5 are Miozoa, 3 are Ochrophyta, 3 are Euglenophyta. , 1 Cryptophyta, 1 Rhodophyta. Of these, 2 Cyanobacteria, Chlorophyta 6s, Charophyt to 10, 3 from Miozo and 25 Bacillariophyta, ensures that 46 units were new records for taxa Turkey. The water quality of Birecik Dam Lake and Karkamış Wetland Area was determined as Class I. KEYWORDS: Phytoplankton, Epiphytic, Epilithic, Algal Flora, Birecik Dam Lake, Karkamış Wetlands, Euphrates River