Tıp 2 diyabetes mellituslu hastalarda diyabetık ayak ülseri riskinin araştırılması ve etkileyen faktörlerın incelenmesi
Investigation of the risk of diabetic foot ulcers in patients with TYPE 2 diabetes mellitus and investigation of affecting factors
  1. Tez No: 729910
  2. Yazar: MÜZEYYEN ŞALVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve Amaç: Diyabetik ayak ülseri (DAÜ), Diyabetes Mellitus (DM)'un ekstremite kaybı gibi ciddi sonuçlara neden olabilen bir komplikasyonudur. Bu çalışmada; Tip 2 DM'lu hastaların DAÜ riskini araştırmak ve etkileyen faktörleri incelemek amaçlanmıştır.Yöntem: Bu çalışma; tek merkezli, prospektif, analitik bir araştırma olarak planlandı. Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne 30 Kasım-5 Nisan 2022 tarihleri arasında başvuran, 18 yaş ve üzeri hastalardan en az 1 yıldır Tip 2 DM tanısı olan ve bilinen DAÜ olmayanlar ile gerçekleştirildi. Verilerin elde edilmesinde; Hasta Bilgi Formu ve Kısa Diyabetik Ayak Ülseri Riski Kontrol Listesi (DAÜRKL) kullanıldı. 10gr Semmes-Weinstein monoflaman testi ile duyu değerlendirmesi yapıldı. Antropometrik ölçümler ile açlık plazma glukozu (APG),HbA1c, üre, kreatinin ve CRP düzeyleri kaydedildi. İstatistiksel analizler için IBM SPSS25 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Diabetic foot ulcer (DFU) is a complication of Diabetes Mellitus (DM) that can cause serious consequences such as limb loss. This study aimed to examine the DFU risks and affecting factors in patients with Type 2 DM. Method: This study was designed as a single-center, prospective, analytical study. The study was conducted with patients aged 18 and over who applied to the Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Family Medicine Outpatient Clinic between November 24-April 5, 2022, who had type 2 DM for at least 1 year and with no known DFU. To obtain data, the Patient Information Form and the Brief Diabetic Foot Ulceration Risk Checklist (BDURC) were used. 10g Semmes-Weinstein monofilament test was used for sensory assessment. Antropometric measurements, fasting plasma glucose (FPG), HbA1c, urea, creatine, and CRP levels were recorded. IBM SPSS25 was used in the statistical analyses.