The importance of e- commerce and logistics and market share in the process of globalization and impact on SMEs
Küreselleşme sürecinde e- ticaretin ve lojistiğin önemi , gelişimi ve pazar payı ve KOBİ ler üzerindeki etkisi
- Tez No: 729914
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL NEBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde oldukça önemli bir yeri olan e-ticaret, küreselleşmenin de etkisi ile gelişim göstermektedir. Özellikle payları düşük olan firmaların bir anda ivme sağlamasını sağlayacak potansiyele gelmiştir. Ancak küreselleşme e-ticaret faaliyetlerini daha da kompleks hale getirmiş ve değer zincirinde fark yaratabilecek ögeleri de içerisinde barındırmıştır. Bunlardan en öne çıkanı lojistik faaliyetleridir. E-ticaretin iyi işlemesini sağlayan, firmaya rekabet gücü sağlayan lojistik faaliyetler olmuştur. Küreselleşmenin getirdiği yenilikleri yansıtamayan lojistik iç süreçleri, e-ticaretin akışında aksaklıklar yaratabilecek potansiyeldir. Bu durumda hali hazırda az bir Pazar payına sahip KOBİ'ler de e-ticaretten aldıkları payı sürdürülebilir kılmak için küreselleşmenin getirdiği yeniliklerin gerisinde kalmamalıdır.
Özet (Çeviri)
E-commerce, which has a very important place today, is developing with the effect of globalization. It has come to the potential to enable companies with low shares to gain momentum suddenly. However, globalization has made e-commerce activities even more complex and has included elements that can make a difference in the value chain. The most prominent of these is logistics activities. It has been the logistics activities that ensure the good functioning of e-commerce and provide competitive power to the company.In this case, SMEs, which already have a small market share, should not lag the innovations brought by globalization to make their share from e-commerce sustainable