Lojistik yönetiminde e-lojistik kullanımının önemi: E-lojistik kullanan işletmeler üzerinde uygulama
The importance of using e-logistics in logistics management: An application on businesses using e-logistics
- Tez No: 835759
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK KORUCUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Son yıllarda e-ticaretin yaygınlaşması ve dijitalleşmenin artması ile lojistik sektörü hızla gelişerek gitgide önemli hale gelmiştir. Sektörün ilerlemesi yerel ve uluslararası piyasalarda rekabet oluşturmaktadır. Artan rekabet nedenliyle firmalar piyasada kendi üstünlüğünü koruyarak avantaj sağlayabilmeleri ve aynı zamanda temel faaliyetlerine daha rahat odaklanma isteği, müşteri istek ve ihtiyaçlarına zamanında ve minimum maliyetle hizmet sunabilmeleri için hızla gelişen e-lojistik sektörüne yönelmişlerdir. Dolayısıyla e-lojistik sektörü önemli olmasının yanında işletmeler açısından, operasyonları kolaylaştırmak, verimliliği ve müşteri memnuniyetini artırmak aynı zamanda dünya ticaretindeki mesafeleri ortadan kaldırıp, erişimi zor olan piyasalara ulaşım imkânı sunmaktadır. Sayılan birçok faydayı getireceği noktasında e-lojistik önem teşkil etmektedir. Bu kapsamda çalışmada, lojistik yönetiminde e-lojistik performansının başarı kriterleri ve alternatifleri belirlenmiştir. Aynı zamanda e-lojistik uygulamalarının etkinlik düzeyinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışma konusu ile hazırlanan anket karar vericilere (Trabzon ilinde uluslararası lojistik alanında faaliyette olan firmaların yetkili yöneticilerine ve konuyla ilgili uzman akademisyenlerine) sunulmuştur. Daha sonra verilerin elde edilmesiyle çok kriterli karar verme yaklaşımlarından olan SWARA yöntemi ile kriterlerin ağırlıklandırılması, EDAS yöntemi ile alternatiflerin sıralanması yapılmıştır. Çalışmada e-lojistik performans faktörleri ile ilgili literatür taraması ve uzman görüşlerinden faydalanarak 8 ana kriter, 32 alt kriter ve 4 alternatif belirlenmiştir. Belirlenen kriterler uzmanlarla yapılan anket ve tüm değerlendirmeler sonucunda, karar vericiler için en önemli ana kriterin“Müşteri Hizmetleri Yöntemi”olduğu ve en önemli alt kriterin e-lojistik yönetiminde“Müşteri Memnuniyeti”olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, kriterlerin ağırlıkları tespit edildikten sonra kriterlerin alternatifler üzerindeki etkisi değerlendirilmiş ve e-lojistik açısından en iyi alternatifin“Maliyet Yönetimi”olduğu saptanmıştır. Bu sonuçlar, lojistik sektöründe rekabet avantajı sağlamak için müşteri odaklı bir yaklaşımın önemini vurgulamaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Lojistik Yönetimi, E-Lojistik, E-Ticaret, SWARA Yöntemi, EDAS Yöntemi.
Özet (Çeviri)
With the spread of e-commerce and the increase in digitalization in recent years, the logistics sector has developed rapidly and has become increasingly important. The progress of the sector creates competition in local and international markets. Due to the increasing competition, companies have turned to the rapidly developing e-logistics sector in order to gain advantage by maintaining their superiority in the market and at the same time to focus on their core activities more easily, to provide service to customer requests and needs on time and with minimum cost. Therefore, besides the importance of the e-logistics sector, it provides the opportunity for businesses to facilitate operations, increase efficiency and customer satisfaction, and also eliminate the distances in world trade and reach markets that are difficult to access. E-logistics is important at the point that it will bring many benefits. In this context, in this study, success criteria and alternatives of e-logistics performance in logistics management were determined. At the same time, it is aimed to determine the efficiency level of e-logistics applications. The questionnaire prepared with the subject of the study was presented to the decision makers (authorized managers of companies operating in the field of international logistics in Trabzon province and expert academics on the subject). Then, by obtaining the data, the criteria were weighted with the SWARA method, which is one of the multi-criteria decision-making approaches, and the alternatives were ranked with the EDAS method. In the study, 8 main criteria, 32 sub-criteria and 4 alternatives were determined by making use of literature review and expert opinions on e-logistics performance elements. As a result of the determined criteria, the survey conducted with the experts and all the evaluations, it was determined that the most important main criterion for the decision makers was the customer service method and the most important sub-criteria was customer satisfaction in logistics management. In addition, after the weights of the criteria were determined, the effect of the criteria on the alternatives was evaluated and it was found that the best alternative in terms of e-logistics was cost management. These results highlight the importance of a customer-oriented approach to gain competitive advantage in the logistics industry. KEYWORDS: Logistics Management, E-Logistics, E-Commerce, SWARA Method, EDAS Method.