Şizofrenik bozukluk tanılı hastalar ile madde kullanım bozukluğu tanılı hastaların düşünce ve dil ölçeği puanlarının sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılması
Comparison of schizophrenics' and addicts' thought and language index scores with HEALTHY control group
  1. Tez No: 729931
  2. Yazar: ATİLLA ATIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM PIRILDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Psychiatry, Psychology, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Düşünce Bozuklukları, şizofreninin en temel bulgularından biri olmakla birlikte madde bağımlılığında varlığı daha önce hiç araştırılmamıştır. Bu çalışmanın amacı bağımlılardaki düşünce bozukluklarının düzeyinin sağlıklı kontroller ve psikoz hastalarına göre farklılaşıp farklılaşmadığını tespit etmektir. Çalışmaya 29 madde bağımlısı (18 uyuşturucu, 11 alkol bağımlısı), 27 psikoz hastası ve 22 kontrol olmak üzere toplam 78 gönüllü katılmıştır. Katılımcılara Düşünce ve Dil Ölçeği (DDÖ) ile beraber sosyodemografik bilgiler içeren bir anket uygulanmıştır. Katılımcılar yaş, cinsiyet ve eğitim düzeyi olarak eşitlenmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre madde bağımlıları önemli oranlarda düşünce bozuklukları göstermektedir ve eğitim, çalışma durumu, aile geliri, yaşanılan bölge, sigara ve alkol kullanımı gibi değişkenler düşünce bozukluklarını etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Although Thought Disorders are one of the most fundamental findings of schizophrenia, their presence in substance dependence has never been investigated. The aim of this study is to determine whether the level of thought disorders in addicts differed from healthy controls and psychosis patients. A total of 78 volunteers, 29 substance addicts (18 drug addicts, 11 alcohol addicts), 27 psychotic patients and 22 controls participated in this study. Along with the Thought and Language Index, a sociodemographic information questionnaire was applied to the participants. Participants were equalized by age, gender, and educational level. According to the results of the study, substance addicts show a significant amount of thought disorders and variables such as education, working status, family income, living area, smoking, and alcohol use affect thought disorders.