Koroner kalp hastalarında durumluk-sürekli umutsuzluk ölçeği Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
Validity and reliability of the status-continuous despite scale in coronary HEART patients
  1. Tez No: 729932
  2. Yazar: SERAP ÇAKICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA KÖROĞLU ÇAMDEVİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı“Durumluk-Sürekli Umutsuzluk Ölçeği”nin Türk diline uyarlanarak, Türkçe geçerlik ve güvenirliğini saptamaktır. Bu çalışma metodolojik niteliktedir. Araştırmanın evrenini 28 Şubat 2022- 25 Mart 2022 arasında İstanbul ilinde bulunan bir eğitim araştırma hastanesinin Kardiyoloji kliniğine ve Kardiyoloji polikliniklerine başvuran, araştırma kriterlerine uygun toplam 304 koroner kalp hastası oluşturdu. Örneklem seçiminde ise araştırmaya katılmayı kabul eden koroner kalp hastaları dahil edildi. Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından oluşturulan“Hastadan Elde Edilen Bilgi Formu”,“Durumluk-Sürekli Umutsuzluk Ölçeği”,“Beck Umutsuzluk Ölçeği”kullanılarak toplandı. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizi için SPSS paket programı ve AMOS 25 programı kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistik yöntemleri, sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanıldı. Ölçeğin dil geçerliğinde, 3 uzman tarafından İngilizce'ye çevirisi ve 3 uzman tarafından da Türkçe'ye geri çevirisi yapıldı. Kapsam geçerlilik indeksi Lawshe (1975) tarafında geliştirilen yöntem kullanılarak hem madde düzeyinde (KGO) hem de ölçek düzeyinde (KGİ) hesaplandı. Kapsam geçerlilik indeksi (KGİ): 0,88 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the Turkish validity and reliability of the“State-Continuous Hopelessness Scale”by adapting it to the Turkish language. This study is methodological in nature. The population of the study consisted of 304 coronary heart patients who met the research criteria and applied to the Cardiology clinic and Cardiology polyclinics of a training and research hospital in Istanbul between February 28, 2022, and March 25, 2022. Coronary heart patients who agreed to participate in the study were included in the sample selection. In the study, data were collected using the“Information Form Obtained from the Patient”,“State-Trait Hopelessness Scale”, and“Beck Hopelessness Scale”created by the researcher. SPSS package program and AMOS 25 program were used for statistical analysis of the data obtained in the study. Descriptive statistical methods, number, percentage, mean and standard deviation were used in the evaluation of the data. In terms of language validity, the scale was translated into English by 3 experts and back translated into Turkish by 3 experts. The content validity index was calculated at both the item level (CVR) and scale level (CGI) using the method developed by Lawshe (1975). Content validity index (CGI): 0.88.