Örgütsel adalet algısının örgütsel sessizlik davranışlarına ve işten ayrılma niyetine etkisi
The effect of perception of organizational justice on the organizational silence behaviors and turnover intention
  1. Tez No: 729969
  2. Yazar: GİZEM EMİNE DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL ELÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmanın amacı, örgütsel adalet algısının örgütsel sessizlik davranışına ve işten ayrılma niyetine etkisini ölçmektir. Bunun için öncelikle ele alınan değişkenlerle ilgili literatür çalışması yapılmış ve değişkenler arasındaki ilişkiler ortaya konularak hipotezler geliştirilmiştir. Geliştirilen hipotezleri test etmek için anket çalışması uygulanmıştır. Türkiye sınırları içerisinde, çeşitli sektörlerde çalışan 291 bireyin gönüllü katılımıyla veriler elde edilmiştir. Anket sonucunda elde edilen veri setleri SPSS programı ile analiz edilmiştir. Analizler sonucunda, örgütsel adalet algısının örgütsel sessizliği ve işten ayrılma niyetini etkilediği belirlenmiştir. Bu etki, negatif yönlüdür.
Özet (Çeviri)
The Purpose of this research is to examine the effect of perception of organizational justice on the organizational silence and turnover intention. For this, first of all, a literature study about the variables discussed was made and hypotheses were developed by revealing the relationships between the variables. A questionnaire study was applied to test the developed hypotheses. Data were obtained with the voluntary participation of 291 employees operating in various sectors within the borders of Turkey. The data sets obtained as a result of the survey were analyzed with the SPSS program. As a result of the research, it was determined that the perception of organizational justice affects the organizational silence and turnover intention. This effect is negative.