Örgütsel adalet algısının örgütsel sessizlik ile ilişkisi
The effect of staff empowerment on workplace loneliness
- Tez No: 1003883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA KAYAPALI YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Örgütsel adalet, çalışanların karar alma süreçlerine katılımı, ödül ve kaynakların dağılımı ile yöneticilerle olan etkileşimlerinde adil bir tutum sergilenip sergilenmediğine ilişkin algılarını ifade etmektedir. Örgütsel sessizlik, çalışanların sahip oldukları bilgi, görüş ve duyguları ifade etmekten çeşitli nedenlerle bilinçli olarak kaçınmaları durumunu ifade etmektedir. Bu araştırmada, çalışanların örgütsel adalet algıları ile örgütsel sessizlik davranışları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu akademisyenlerden oluşan 450 kişi oluşturmaktadır. Araştırma verileri uygun örneklem yöntemiyle online olarak toplanmıştır Araştırmanın sonuçlarıyla katılımcıların örgütsel adalet algısı ile örgütsel sessizlik düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koyulmuş; özellikle adalet algısı düşük olan çalışanlarda sessizlik eğiliminin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizational justice refers to employees' perceptions of whether a fair attitude is displayed in their participation in decision-making processes, distribution of rewards and resources, and interactions with managers. Organizational silence refers to the situation where employees consciously avoid expressing their knowledge, opinions, and feelings for various reasons. In this study, the relationship between employees' organizational justice perceptions and organizational silence behaviors was investigated. The study group consisted of 450 academicians. The research data was collected online using the convenience sampling method. According to the results of the study, it was revealed that there was a significant relationship between the participants' organizational justice perception and organizational silence levels; it was determined that the tendency to silence was higher especially in employees with low justice perception.