Çalışanların örgütsel adalet algısının örgütsel sessizlik ve örgütsel sinizm davranışlarına etkisi
The effect of employee's perception of organizational justice on organizational silence and organizational cynicism behaviors
- Tez No: 782234
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde toplumlar, işletmeler ve insanlar pandemi, savaş ve ekonomik kriz gölgesinde yaşamakta ve bu durum yoğun rekabet ortamı oluşturmaktadır. Böyle bir ortamda işletmelerin kâr maksimizasyonu sağlama, çalışanların da daha müreffeh hayat sürme çabaları artmakta ve bu durum örgüt içi davranış stratejilerini etkilemektedir. Bu sebeplerle işletmeler çalışanlarına belirli yaklaşım tarzları sergilerken çalışanlar da bu yaklaşımlara tepki olarak belirli davranış stilleri geliştirmektedirler. İşletmeler belirli uygulamalarıyla çalışanlarına adil davranırken, bazı durumlarda da istemli ya da istemsiz olarak çalışanlarına adaletsiz yaklaşım sergileyebilmektedir. Araştırmanın ana teması; adaletsiz uygulamaları algılayan çalışanların, bu duruma bir tepki olarak sessiz kalma ve sinik olma tutumlarını tespit etme üzerine inşa edilmiştir. Araştırmanın amacı; bir organizasyonda gerçekleşen faaliyetlere muhatap olan çalışanların adalete dair algılarının, sessizliğe ve sinizme dair davranışlarına ne düzeyde ve hangi yönde etki ettiğini tespit etmek, örnek üzerinden işletmelere ve literatüre katkı sağlamaktır. Araştırma, elektrik dağıtım sektöründe faaliyet gösteren bir şirketin faaliyet gösterdiği 3 ilde toplam 156 çalışanın katılımı ve davranışsal tepkileri ölçen anketler ile yürütülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre örgütsel adalet düzeyindeki değişimlerin örgütsel sessizlik davranışları üzerinde etkili olmadığı tespit edilmiştir. Fakat örgütsel adalet düzeyindeki değişimlerin örgütsel sinizm davranışları üzerinde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, societies, businesses and people live in the shadow of pandemics, wars and economic crises, and this creates an intense competitive environment. In such an environment, the efforts of enterprises to maximize profits and the efforts of employees to lead a more prosperous life increase, and this affects the internal behavior strategies of the organization. For these reasons, while businesses exhibit certain approaches to their employees, employees develop certain behavioral styles in response to these approaches. While businesses treat their employees fairly with certain practices, in some cases, they may show an unfair approach to their employees. The main theme of the research is; it's built on detecting the attitudes of employees who perceive unfair practices to remain silent and cynical as a reaction to this situation. Purpose of the research is to determine the level and in which direction the perceptions of justice of the employees who are dealing with the activities taking place in an organization affect their behavior regarding silence and cynicism and to contribute to the enterprises and the literature through examples. The research was conducted with the participation of a total of 156 employees in three provinces where a company operating in the electricity distribution sector operates and physical surveys measuring behavioral responses. According to the results of the research, it has been determined that the changes in the level of organizational justice are not effective on organizational silence behaviors. However, it has been observed that changes in the level of organizational justice have an effect on organizational cynicism behaviors.