Firma finansmanında hisse senedi piyasalarının rolü: Türkiye örneğiq
The Role of stock markets in corporate finance: Turkish case
  1. Tez No: 141217
  2. Yazar: SERPİL YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN SAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Fon talep edenlerle fon arzedenleri bir araya getiren sermaye piyasaları mali sistemin bir parçasını oluşturmaktadır. Sermaye piyasası yoluyla fon aktarımındaki temel amaç, finansal olmayan şirketlere diğer bir deyişle reel sektöre fon aktarmaktır. Reel kesim, 1981 yılında yürürlüğe giren 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ile birlikte düzenlemesi yapılan hisse senedi, tahvil gibi araçlar yoluyla yeni finansman olanaklarına kavuşmuştur. Sermaye piyasalarında hem fon arzeden hem de fon talep eden konumunda olan şirketlerin, faaliyetlerinin ve yatırımlarının finansmanında hisse senedi piyasasından ne ölçüde yararlandıkları tezimizin konusunu oluşturmaktadır. Çalışmamızda, hisse senetleri İMKB'de işlem gören imalat sanayi şirketlerinin mali tablolarının konsolide edilmesi suretiyle, bu şirketlerin finansman biçimleri ampirik olarak incelenmiş, sonuçta şirketlerin faaliyetlerini borçlanarak finanse ettikleri ortaya çıkmıştır. Borçların vade yapısına bakıldığında ise, kısa vadeli borçların ağırlıkta olduğu görülmüştür. Kamu kesimi açıklarının zamanla daha fazla oranda menkul kıymet ihracı yoluyla karşılanması nedeniyle, özel sektörün sermaye piyasasından yararlanma olanağının giderek azaldığı, sermaye piyasasındaki kaynakların 1990 yılında %38,9'unu kullanan özel sektörün, 2004 yılında bu kaynakların sadece %9,8'lik kısmını kullandığı ve özel sektörün kullandığı kaynaklar arasında hisse senedi ihraçlarının birinci sırada yer aldığı tespit edilmiştir. Şirketlerin yeni hisse senedi ihraç etmek suretiyle sağladıkları fon girişlerinin şirket finansmanındaki payını görmek amacıyla, 1990-2004 döneminde halka açılmalardan elde edilen fonlar ile hisse senetleri Borsa'da işlem gören imalat sanayi şirketlerinin sermaye artırımı suretiyle temin ettikleri fonlar incelenmiş, son yıllarda ilk halka arzlardan sağlanan fonlarda azalma olduğu, tespit edilmiştir. Ayrıca sermaye artırımlarının daha çok bünyede oluşan fonlar, temettü ve olağanüstü yedekler v.b. iç kaynaklar yoluyla yapıldığı, nakit artırımların ise çok düşük düzeyde kaldığı, nakden gerçekleştirilen sermaye artırımlarının bir bölümünün de dağıtılan temettüye mahsup edilmesi nedeniyle, sermaye artırımı suretiyle nakit girişinin çok sınırlı düzeyde kaldığı tespit edilmiştir. Firmaların ilk halka arzlar yoluyla fon teminini artırmak amacıyla, halka açık şirketlere vergi teşvikleri sağlanması, halka arz fiyatının gerçekçi olarak tespitine imkan vermek amacıyla, halka arz izahname ve sirkülerlerinde yer alan bilgilerin gerçeği dürüst bir biçimde yansıtmasından tamamıyle aracı kuruluşların da sorumlu tutulması, ilk halka arzlarda mevcut durumda isteğe bağlı olarak uygulanmakta olan“fiyat istikran”sağlayıcı işlemlerin zorunlu tutulması, gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. 119
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The capital market which brings the fund raisers and fund givers together, is the part of the financial system. The fundamental aim of fund raising in capital markets is supplying funds to the non financial or in other words, to the real sector. Real sector has found new financing possibilites with the enactment of the Capital Market Law (Law no 2499) in 1981 which regulate the issue of stocks, bonds and other instrument. The subject of this study is to find out to what extent do the companies, who are both fund raisers and fund givers of the capital markets, benefit from the stock markets in financing their investments. In that study, the financing methods of the industrial companies listed in ISE has been empirically observed by consolidating their financial statements, and as a conclusion it has been found that the operations of these companies have been financed by debt. When evaluated according to the stucture, these debts have been observed as short term, rather than long-term. It has been observed that the ability of the private sector to obtain funds from the capital markets has diminished as a result of the increasing amount of government borrowing from the securities market to cover public deficit; while 38,9 % of the funds were collected by private sector in 1 990, this percentage dropped to 9,8% in 2004 and common stock issues were the most used means of obtaining these funds. The funds obtained by the industrial companies listed in ISE via capital increases and the funds raised by initial public offerings during the period 1990- 2004 has been analyzed to find out the importance of the fund raising in financing via new stock issues, and it has been observed that there was a decrease in fund raising with initial public offerings in the recent years. It has been observed that the source of capital increases has mostly been from the internal resources like retained earnings, reserves, etc. and, some of the cash to be collected in the capital increases were offset by the dividends the shareholders were entitled to take and as a result; cash inflow due to capital increases has been very limited. It has been concluded that tax incentives, circulars published in the initial public offerings for the price to be set realistically, to make the price stabilization process.-which is optional for the time being- mandatory, will help facilitate the inflow of funds by means of initial public offerings. 120