A-tipi karma yatırım fonlarının stil analizi ve performans değerlendirmesi
Style analyisis and performance evaluation of the type-A balanced funds
  1. Tez No: 141134
  2. Yazar: FAZIL GÖKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN KARATEPE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
ÖZET Rasyonel yatırımcılar risk ve getiri koşulları arasında kabul edilebilir bir dengenin sağlanmasını arzular. Bu dengenin sağlanabilmesi, etkin varlık karışımının oluşturulmasına bağlı olduğundan; stratejik varlık dağıtımı, portföy yönetimi kavramı açısından önemlidir. Kurumsal ve bireysel yatırımcılar fonun yatırım stili hakkında detaylı bilgi sahibi olmayı tercih eder. Finans literatüründe önemli bir varlık dağıtım modeli olarak bilinen“Stil Analizi”sayesinde yatırımcılar ve finans uzmanları fonların portföy içeriği hakkında tahminde bulunabilmektedir. Bu çalışmanın amacı; 2001-2002 döneminde, Türkiye sermaye piyasalarında faaliyet gösteren A-tipi karma hisse senedi fonlarının yatırım stillerinin tahmini ile bu stillerin zaman içerisindeki dağılımının belirlenmesi ve fon performansının zamanlama ile seçicilik kriterleri bağlamında değerlendirilerek performans devamlılığının incelenmesidir. Stil Analizleri sonucunda; fonların belirtilen dönemde portföy içeriklerinin yaklaşık %53'üne karşılık gelen önemli bir bölümünün risksiz varlık içeren pasif yatırımlardan oluşturulduğu, fonların portföy risklerinin minimize edilmeye çalışıldığı ve bu nedenle potansiyel fon getirilerinin olumsuz etkilendiği belirlenmiştir. Diğer yandan, Stil Analizlerinde ayrıca fonların reel sektöre olan yatırımlarının düşük olduğu da tespit edilmiştir. Performans değerlendirme çalışmaları ise, fonların belirlenen gösterge portföylerin üzerinde performans sergilediğini göstermektedir. Ancak, ekonomide yaşanan 2000-2001 döneminde oluşan finansal krizler neticesinde performans devamlılığı tam olarak oluşamamıştır. Sonuç olarak, Türkiye yatırım fonu sektörünün gelişiminin yeni kaynaklara, reel sektör yatırımlarına ve ekonomik güven ortamına bağlı olduğu dikkate alındığında, sürdürülebilir ekonomik büyüme programlarının takip edilmesi halinde; Türkiye sermaye piyasalarının gelişiminin ivme kazanacağı ve dolayısıyla yatırım fonu sektörünün gayrisafi milli hasıladaki payının yükselebileceği düşünülmektedir. 237
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Rational investors desire to achieve an acceptable equilibrium among risk and return conditions. Strategic asset allocation is of great importance in portfolio management, since establishing a balance depends upon constituting an efficient asset mixture. Institutional and individual investors prefer to have detailed information concerning the investment styles of the funds. Investors and finance specialists may have estimations regarding to fund exposures via“Style Analysis”known as an important asset allocation model in finance literature. The goal of this study is to estimate the investment styles and reveal periodic return distributions of Turkish Type-A balanced security funds and investigate the fund performance persistence while evaluating the fund performance on the market timing and selectivity criteria basis. Style Analysis has shown that funds are heavily composed of passive investments (approximately %53) with risk free assets and that the portfolio structure and potential fund returns have been negatively affected while attempting to diminish the portfolio risks. Moreover, it has also been determined that the investments of these funds were insufficient on real sector. The evaluation studies carried out for the fund performances shown that the fund performances were better than that of the benchmark portfolios. However, continuity for the fund performances could not occur due to the financial crisis experienced in 2000-2001 session. Consequently, taking into account that the development of the Turkish fund sector needs new sources, real sector investments and economical reliable ambiance; the development of the Turkish capital markets would be accelerated so that the investment fund sector may have greater share in the gross national product in case of following sustainable economical development programs. 236