COVID-19 pandemi sürecinde travma bilgisine dayalı uzaktan eğitim uygulamaları ile çocukların psikolojik iyi oluşu arasındaki ilişkinin karma yöntemle araştırılması: SOYAÇ örneği
A mixed method study on the relationship between trauma-informed distance education practices and psychological well-being of children during the COVID-19 pandemic: SOYAÇ model
  1. Tez No: 730020
  2. Yazar: BURCU ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA ÖZDEN BADEMCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
COVID-19 salgınının belirsizliğiyle birlikte aniden geçilen uzaktan eğitim süreci kaygının artmasına yol açmıştır. Sosyal risk altında yaşama ve eğitim sürecinden uzak kalma riski gibi yaşantılar iyi oluşun gelişmesi için potansiyel kaynaklarının çoğunu ortadan kaldırmaktadır. Türkiye'de Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar için Araştırma ve Uygulama Merkezi (SOYAÇ), risk altındaki çocukların/gençlerin yararı gözetilerek kurulmuş olan üniversite temelli bir merkezdir ve disiplinlerarası bir yaklaşımla, bağlanma temelli terapötik akran desteğiyle çocukları desteklemeyi hedeflemektedir. Bu araştırma, SOYAÇ ve Üsküdar Kaymakamlığı iş birliği ile okul terki riskinin yüksek olduğu bir ortaokulda 2020-2021 eğitim-öğretim yılında gerçekleştirilen“Okuldayız: Üsküdar”projesine katılan çocuklarla gerçekleştirilmiştir. Projede, çocuklara ulaşmada aile ve öğretmen iş birliği, ulaşılan çocukları disiplinlerarası sınıf ekipleri aracılığıyla destekleme, eğitime ve etkinliklere devamlılığını travma bilgisine dayalı uygulamalar aracılığıyla teşvik etme, öğretmen-öğrenci ilişkisini güçlendirmede çevrimiçi süreçleri dahil etme noktaları öne çıkmaktadır. Bu çalışma, COVID-19 küresel salgını esnasındaki çevrimiçi eğitim deneyimlerini çocuk bakış açısıyla anlamayı ve aynı zamanda psikolojik iyi oluşu, psikolojik sağlamlığı, sosyal-duygusal becerileri güçlendirmede travma bilgisine dayalı uzaktan eğitim uygulamalarının rolünü karma yöntemle araştırmayı hedeflemektedir. Nicel araştırmada 54 çocuğa projenin başında ve sonundaki psikolojik iyi oluşu, sosyal duygusal öğrenme becerileri, psikolojik sağlamlığı ve anksiyete duyarlılığını değerlendirmek üzere Stirling Çocuklar için Duygusal ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, Sosyal Duygusal Öğrenme Becerileri Ölçeği, Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Çocuklar için Anksiyete Duyarlılığı İndeksi uygulanmıştır. Nitel araştırmada tüm proje süresince etkinliklere en çok katılmış olan 10 çocuk ile derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiş, tematik ve yorumlayıcı fenomenolojik analiz kullanılmıştır. Nitel bulgular gerçekleştirilen travma bilgisine dayalı uzaktan eğitim uygulamalarının psikolojik iyi oluş, akademik ve kişisel gelişim ve sosyal duygusal becerilere dair kazanımları işaret etmektedir. Nicel analizde ise istatistiksel açıdan anlamlı bir değişim çıkmamıştır. Yürütülen projenin iyi oluş ve sosyal becerileri desteklediği çıkarılabilmekte ve buna benzer okul temelli toplum çalışmalarının yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the uncertainty of the COVID-19 pandemic, the sudden transition to distance education has led to an increase in anxiety. Experiences such as living at social risk and becoming distant from the educational process, eradicate many potential resources for well-being. Research and Application Center for Children Living and Working on the Streets in Turkey (SOYAÇ) is a university-based center that aims to support children with an interdisciplinary approach and attachment-based therapeutic peer support in order to benefit of children/youth at risk. This research was carried out with the cooperation of SOYAÇ and Üsküdar District Governorship, in a middle school with a high risk of dropping out children who are participating in the“We are at School: Üsküdar”project during 2020-2021 academic year. In this project, family and teacher cooperation to reach children, supporting the reached children through interdisciplinary classroom teams, encouraging their continuity in education with activities and trauma informed education practices, and incorporating online processes in strengthening the teacher-student relationship are featured. This study aims to understand the online education experiences from the perspective of children during the COVID-19 global pandemic, and also to explore the role of trauma informed distance education applications on strengthening psychological well-being, psychological resilience, and social-emotional skills with a mixed method. The Stirling Emotional and Psychological Well-Being Scale for Children, Social Emotional Learning Skills Scale, Child and Young Psychological Resilience Scale and Anxiety Sensitivity Index for Children were used to evaluate the psychological well-being, social emotional learning skills, resilience and anxiety sensitivity of 54 children at the beginning and end of the project. In the qualitative research, in-depth interviews were conducted with the 10 children who participated in the activities the most during the whole project, and thematic and interpretive phenomenological analysis were used. Qualitative findings indicate the achievements of trauma informed distance education practices on psychological well-being, academic development and social emotional skills. In the quantitative analysis, there was no statistically significant change. It can be concluded that the project carried out supports well-being and social skills.