Diyabet, hipertansiyon ve obezite tanısı alan hastalarda total beyin hacmi ve lateral ventrikül hacminin manyetik rezonans görüntüler ile otomatik beyin volumetri sisteminde karşılaştırılması
Comparison of total brain volume and lateral ventricular volume in patients diagnosed with diabetes, hypertension and obesity with magnetic resonance images and automatic brain volumetry system
- Tez No: 730021
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT ÖZBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmayı diyabet, hipertansiyon ve obezite tanısı konmuş bireyler ile sağlıklı bireyler karşılaştırıldığında beyin ve lateral ventrikül hacimlerinde nasıl bir değişiklik meydana geldiğini araştırmak amacıyla planladık. Materyal Metot: Retrospektif olarak yapılan çalışmada 111 (56 kadın, 55 erkek) bireyin Manyetik Rezonans Görüntüleri kullanıldı. Çalışmaya 30 diyabet, 30 hipertansiyon, 20 obezite ve 31 sağlıklı birey dahil edildi. Hacim ölçümleri VolBrain yöntemi ile yapıldı. Analizlerde IBM SPSS Statistics 26.0 programı kullanıldı. Bulgular: Tanıya göre ayrılan bireyler cinsiyetler açısından karşılaştırıldığında diyabet ve hipertansiyon grubunda erkek grubunda kadınlara göre beyin, beyaz cevher ve gri cevher hacminde; obezite ve sağlıklı grubunda ise sadece beyin hacminde yine erkek grubunda kadınlara göre istatistiksel açıdan pozitif yönde bir anlamlılık belirlenmiştir. Hacim değişikliğinin sebebinin sadece hastalık kaynaklı mı yoksa cinsiyetler arası bir farklılığa bağlı olup olmadığını anlamak için yapılan karşılaştırmada ise erkeklerde beyin hacmi, beyaz cevher ve gri cevher hacminde kadınlara göre pozitif yönde istatistiksel açıdan anlamlılık tespit edilmiştir. Sonuç: Diyabet, hipertansiyon ve obezite grubunda yer alan hastaların total beyin, lateral ventriküller, beyaz ve gri cevher gibi yapılarında hacimsel olarak meydana gelen değişiklikleri sağlıklı gruptaki bireyler ile karşılaştırarak literatüre katkıda bulunabileceğimizi düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: We planned this study to investigate how brain and lateral ventricular volumes change when individuals diagnosed with diabetes, hypertension and obesity are compared with healthy individuals. Material and Method: Magnetic Resonance Images of 111 (56 female, 55 male) individuals were used in the retrospective study. The study included 30 diabetes, 30 hypertension, 20 obesity and 31 healthy individuals. Volume measurements were made using the VolBrain method. IBM SPSS Statistics 26.0 program was used in the analysis. Results: When the individuals separated according to the diagnosis were compared in terms of gender, in the diabetes and hypertension group, brain, white matter and gray matter volume in the male group compared to the females; In the obesity and healthy group, a statistically positive significance was determined only in the brain volume in the male group compared to the females. In the comparison made to understand whether the reason for the volume change is only due to the disease or a difference between the sexes, a positive statistical significance was found in the brain volume, white matter and gray matter volumes in male compared to female. Conclusions: We think that we can contribute to the literature by comparing the volumetric changes in the structures such as the total brain, lateral ventricles, white and gray matter of the patients in the diabetes, hypertension and obesity group with the individuals in the healthy group.