Kur'ân'da geçmiş milletlerin yaşadıkları ibretlik olaylar (Nûh, Âd, Semûd ve Lût kavimleri)
Exemplary events experienced by past nations in the Qur'an (Noah, Ad, Thamud and Lot tribes)
- Tez No: 730028
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
“Kur'ân'da Geçmiş Milletlerin Yaşadıkları İbretlik Olaylar (Nûh, Âd, Semûd ve Lût Kavimleri)”başlığı ile ele aldığımız bu çalışmamızın amacı; Kur'ân'da birçok surede anlatılan Nûh, Âd, Semûd ve Lût kavimlerinin kıssalarından bahseden bu ayetleri tekrar okumak, olaylar üzerinde tefekkür etmek ve bu tarihi olaylardan günümüze dersler çıkarmak ve ibret almaktır. Bu bağlamda giriş, iki ana bölüm ve sonuçtan oluşan çalışmamızın; Birinci bölümünde; Kıssa ve ibret kavramı ele alınarak lügat ve ıstılah manaları detaylı olarak incelenecek ve ibret kelimesinin geçtiği ayetler meşhur tefsirlerden alıntı yapılarak anlatılacaktır. Ayrıca geçmiş kavimlerin helak sebeplerinde bahsedilecektir. İkinci bölümde; Kur'ân'da anlatılan, kendilerine resul veya nebî gönderilen ama onları yalanlayanlayarak inkâr eden kavimlerin başlarına gelen ibretlik olaylar ayet ve hadislerin ışığı altında incelenerek konu hakkında detaylı bilgiler verilecektir. Sonuç bölümünde ise; birinci ve ikinci bölümde detaylı bir şekilde anlatılan konular ışığında geçmiş kavimlerin başına gelen olaylardan çıkarmamız gereken dersler genel bir değerlendirmeyle özetlenecektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, which we have covered with the title of“Exemplary Events Experienced by Past Peoples in the Qur'an (Noah, Ad, Thamud and Lot Tribes)”, is to re-read these verses that tell about the stories of Noah, Ad, Thamud and Lot tribes described in many surahs in the Qur'an, reflect on the events and learn lessons from these historical events to the present day and take lessons. In this context, the introduction consists of two main sections and the conclusion of our study; In the first part, the meanings of lughat and istilah will be examined in detail by considering the concept of story and lesson, and the verses in which the word lesson is mentioned will be explained by quoting the famous tafsir. In addition, the reasons for the destruction of past peoples will be mentioned. In the second part, the exemplary events that happened to the people who were told about in the Qur'an, who were sent a messenger or a prophet, but denied them and denied them, will be examined in the light of the verses and hadiths and detailed information about the subject will be given. In the conclusion section, the lessons that we should draw from the events that happened to the past tribes in the light of the topics described in detail in the first and second sections will be summarized with a general assessment.