Teknoloji tabanlı uygulamaların sınıf öğretmeni adaylarının bilim ve bilim insanı algısına etkisi
The effect of technology-based applications on science and scientific perception of preservice primary school teachers
- Tez No: 730065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT İZGİ ONBAŞILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmada teknoloji tabanlı uygulamalarla desteklenen fen öğretiminin, sınıf öğretmeni adaylarının bilim ve bilim insanı algısı üzerindeki etkisi incelenmektir. Araştırma, 2019-2020 eğitim öğretim yılı güz döneminde Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı lisans programında yer alan“Fen ve Teknoloji Laboratuvar I”dersine kayıtlı 28 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmada yarı deneysel desenlerden kontrol grupsuz ön test –son test modeli kullanılmıştır. Uygulama sürecinde bilim, bilimin doğası ve bilim insanları ile ilgili konular Web 2.0 araçlarıyla hazırlanan materyallerden yararlanarak işlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Chambers (1953) tarafından geliştirilen“Bir Bilim İnsanı Çiz Testi”(BBİÇT), araştırmacılar tarafından geliştirilen açık uçlu altı sorudan oluşan görüşme formu kullanılmıştır. Çizimlerin analizin de Ruiz-Mallen ve Escales (2012) tarafından geliştirilen Ruiz-Mallen Escales Checklist“RME-C”gösterge cetveline göre alınan puanlamalar dâhilinde nicel araştırma tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Görüşme sorularının analizinde içerik analizi ve betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. RME-C kodlamalarının uygulamada ön ve son test çizimlerinin benzerliklerine yönelik analizlerinde ise ki-kare testi uygulanmıştır. Uygulamada sınıf öğretmeni adaylarının çizimlerinde bilim ve bilim insanı algılarında farklılıklar görülmüştür. Sonuç olarak sınıf öğretmeni adaylarının bilim insanı algısında bilim insanının kişisel özellikleri, bilim ve bilimsel süreçlerde yaşanan problemlerle ilgili olarak çağdaş görüş belirttikleri görülmüştür. Ayrıca BBİÇT dikkate alınarak puanlamaları yapılan RME-C kodlama cetveline göre sınıf öğretmeni adayları sadece bilim insanı algısında araştırma disiplinine yönelik geleneksel bilim insanı görüşü belirtirken, diğer tüm kodlamalarda çağdaş bilim insanı görüşünü belirtmişlerdir. Özellikle bilim insanı cinsiyetinde Türk kadın bilim insanı algısının sınıf öğretmeni adaylarında uygulamadan sonra ön plana çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research is to examine the effect of science teaching, supported by technologically based applications, on the perception of science and scientists of preservice primary school teachers. The research was carried out with 28 students enrolled in the“Science and Technology Laboratory I”course in Mersin University Faculty of Education Classroom Teaching Department undergraduate program in the fall semester of the 2019-2020 academic year. In the application process, the subjects related to science, the nature of science and scientists were processed using materials prepared with Web 2.0 tools. In the research,“Draw a Scientist Test”(DAST), developed by Chambers (1953) data collection tool, and the interview form of eight open-ended questions developed by the researchers were used. The analysis of the drawings was also carried out using quantitative research technique within the scoring according to coding Ruiz-Mallen Escales Checklist“RME-C”index developed by Ruiz-Mallen and Escales (2012). Content analysis and description analysis method were used in the analysis of interview questions. In the analysis of RME-C coding for the similarities of the preliminary and final test drawings in practice, chi-square test was applied. In practice, differences in perception of science and scientists were seen in the drawings of the candidates. As a result, it has been observed that the candidates of classroom teachers traditional of science and science in the perception express contemporary opinion about. In addition, according to the RME-C coding ruler, which is scored by considering the, and the traditional opinion of the class teacher candidates for research discipline is stated only in the perception of scientists, while other all coding indicates the opinion of contemporary scientist the perception. In particular, important perception was seen that the perception of Turkish female scientists in the gender of scientists prominent after the application in preservice primary school teachers.