Hindistan-İran diplomatik, siyasi ve ekonomik ilişkileri (1979-2012)
India-Iran diplomatic, political and economic relations (1979-2012)
  1. Tez No: 730068
  2. Yazar: SOHRAB RASA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
İki ülke-Hindistan ve İran-dünyanın büyük medeniyetleri arasındadır. İki ülke arasındaki ilişkiler nesillerden nesillere geçen yüzlerce yıllıktır. Hindistan ve İran aralarındaki ilişkilerde birçok iniş ve çıkış yaşadı, bunun sebebi uluslararası ve bölgesel kısıtlamalar ya da iç dinamikler yüzünden olmuştur. Ayrıca Hindistan'ın İngiliz yönetimi, bölünmesi ve Pakistan'ın yaratılmasıyla İran'la olan doğrudan toprak bağlantısını kaybetti. 21.yüzyıla gelindiğinde, Hindistan hızlı büyüyen ekonomiye sahip uluslararası düzeyde umut verici güçlerden biri olarak ortaya çıktıkça ikili ilişkilerinde yeni bir sayfa açıldı. Küresel düzeyde İran, Hindistan için önemli bir ülkedir. Özellikle İran'ın coğrafi konumu, büyük enerji kaynakları ve Orta Asya ülkelerine ve Afganistan açılan bir kapı olarak yer almaktadır. Ayrıca, İran Orta sınıfı için ucuz ve yüksek kaliteli eğitim fırsatları Hindistan'da mevcuttur. Savunma sektöründe İran, modernizasyonunda Hindistan'dan önemli ölçüde yardım alabilir. Bu nedenle, Hindistan ve İran arasındaki ilişki, karşılıklı ve uzun vadeli bir stratejik ilişki geliştirmek için çok güçlü bir temel sağlayabilecek çıkarlara dayanmaktadır. Hem Hindistan hem de İran dünya siyasetinde önemli ve gelişmekte olan bölgesel güçlerdir ve her ikisi de dünya siyasetinde aktif ve baskın bir küresel güç rolünü oynamayı dört gözle bekliyor. Bu çalışma, uluslararası bir sistemin yapısının önemini ve devlet davranışının birincil belirleyicisi olma rolünü vurgulayan neorealizm teorisine göre Hindistan ve İran arasındaki stratejik ilişkilere odaklanmaktadır. Bu tez, stratejik ilişkilerin şekillenmesinde sistem, güvenlik ve ekonomi gibi en önemli etkileyen faktörleri belirleyerek uluslararası sistemde ülkeler arasında stratejik ilişkiler kurmanın çeşitli bileşenlerini incelemektedir. Hindistan ve İran arasındaki ilişkiler, başta güvenlik, enerji ve Kuzey-Güney Ulaşım Koridoru olmak üzere birçok konuda derinleşiyor. Ancak, stratejik ilişkilere ulaşmak için iki ülkenin önünde uzun bir yol var. Bu tez, Hindistan-İran arasındaki diploması, siyasi ve ekonomik ilişkilerde küresel ve bölgesel aktörlerin nasıl etkili olduğunu sorusunu açıklamaya amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The two countries India and Iran are among the great civilizations of the world. Relations between the two countries are hundreds of years old, passed down from generation to generation. It has experienced many ups and downs in its Relations between India and Iran from the very beginning, due to international and regional constraints or internal dynamics. However, with the British administration of India, the division of India, and the creation of Pakistan, India lost its direct land link with Iran. By the 21st century, a new page was opened in bilateral relations as India emerged as one of the internationally promising forces with a fast growing economy. At a global level, Iran is an important country for India. Especially Iran's geographical location is located as a major energy sources and a gateway to Central Asian countries and Afghanistan. In addition, cheap and high-quality educational opportunities for the Iranian Middle class are available in India. In the defense sector, Iran can receive substantial assistance from India in its modernization. Therefore, the relationship between India and Iran is based on interests that can provide a very strong basis for developing a mutual and long-term strategic relationship. Both India and Iran are important and emerging regional powers in world politics and both look forward to playing an active and dominant global power role in world politics. This study focuses on the strategic relations between India and Iran according to the theory of neo realism, which emphasizes the importance of the structure of an international system and its role as the primary determinant of state behavior. The aim of this thesis is to determine the most important influencing factors such as system, security and economy in shaping strategic relations and examine the various components of establishing strategic relations between countries in the international system. Relations between India and Iran are deepening on many issues, especially security, energy and the North-South Transport Corridor. However, the two countries have a long way to go to achieve strategic relations. This thesis aims to explain how global and regional actors are influential in diploma, political and economic relations between India and Iran.