Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerinin mutluluğun bir yordayıcısı olarak kendini toparlama gücü
Resilience as a predictor of Vocational and Technical Anatolian High School teacher's happiness
- Tez No: 730070
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN KOŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı, resmi mesleki ve teknik anadolu lisesi öğretmenlerinin mutluluğunun bir yordayıcısı olarak kendini toparlama güç düzeylerini etkili hale getirmek için bazı öneriler geliştirmektir. Öğretmen ve yöneticilerden elde edilen veriler nicel araştırma yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Örneklem, Ankara ili merkez (Altındağ, Çankaya, Mamak, Yenimahalle, Etimesgut, Sincan, Gölbaşı, Keçiören) ilçeleri araştırma evreninden tabakalı örneklem yöntemi ile belilenmiş 386 öğretmenden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu'', ”Oxford Mutluluk Ölçeği'' ve“Kendini Toparlama Ölçeği Kısa Form”uygulanmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeğin geçerlilik ve güvenirliği istatiksel olarak belirlenmiştir. Elde edilen verilerin analizinde,“bağımsız örneklemler için t testi”,“tek yönlü varyans analizi (ANOVA)”,“Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı Analizi'' ve ”regresyon analizi'' kullanılmıştır. Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerindeki öğretmenlerin algılarına göre mutluluk düzeylerine ilişkin en yüksek değerler sırasıyla;“kendimi herhangi bir konuda sorumluluk alabilecek güçte hissediyorum”ve“çevremdeki güzellikleri fark ederim”olurken en düşük değerler ise sırasıyla“kendimden hoşnut değilim”ve“yaptıklarımla yapmak istediklerim arasında büyük fark var”olarak bulgulanmıştır. Mesleki ve teknik anadolu liselerindeki öğretmenlerin algılarına göre kendini toparlama gücü düzeylerine ilişkin en yüksek değerleri sırasıyla“kararlı biriyim”ve“zaman içinde birçok şeyi yapabileceğimi düşünürüm”olurken en düşük değerler“işlerin bir şekilde üstesinden gelirim”ve“istesem de istemesem de bazen yapmak istediğim/istemediğim şeylere kendimi ayarlarım”olarak bulgulanmıştır. Elde edilen istatistiksel sonuçlara göre mutluluk ile kendini toparlama gücü arasında pozitif yönde (r =,39; p< ,01) bir ilişkiye rastlanılmıştır. Mesleki ve teknik liselerdeki öğretmenlerin kendini toparlama güç düzeyleri mutluluk düzeylerinin yaklaşık %15'ini karşılamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to develop some suggestion to make the level of resilience effective as a predictor of the happiness of offical vocational and tecnical anatolian high school teachers. The data obtained from teacher administrators were analyzed using the quantitative research method. The sample consists of 386 teachers selected from the research population of Ankara province center (Altındağ, Çankaya, Mamak, Yenimahalle, Etimesgut, Sincan, Gölbaşı, Keçiören) with a stratified sampling method and determined by purposive criterion sampling. Personal information formn“Oxford Happiness Scale'' and ”Short form of Resilience Scale'' were used a data collection tools. The validity and reliability of the scale used in the research determined statisrcally. In the analysis of the obtained data“t-test for independent samples'', ”one way varyans analizianalysis of variance (ANOVA)'',“Pearson Product Moment Correlation Coefficient Analysis'' and ”regression analysis'' were used. According to the perception of teachers in vocational and technical high school, the highest value of happiness level are respectively; while“l feel myself strong enough to take responsibility for any subject'' and ”I notice the beauties arround me“, the lowest value were found as ”l am not satisfied with myself'' and“there is a big difference between what ı do and what ı want to do'' respectively. According to the perceptions of the teachers in vocational and technical high schools, the highest values of resilience are ”I'am determined'' and“I think I can do many things in time”,“while the lowest values are”I can handle things in time“while the lowest values are ”I can handle things some how'' and " whether I want to or not, sometimes I want to do/ I adjust myself to things I don't want'' in addition, according to the results of research. Obtained according to statistical results, there is a positive relationship between happiness and resilience (r =.39; p< ,01) a relationship was found. Teachers in vocational and technical high schools resilience levels meet about 15% of happiness levels.