Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesine başvuran genç ( 45 yaş ve altı ) miyokard enfarküsü olan hastaların klinik özellikleri ve prognozunun araştırılması
- Tez No: 860139
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZHAN GÖLDELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Tip 1 Mİ genç hasta popülasyonu ağırlıklı olarak erkek, en sık risk faktörü sigara ile karakterizedir. Bu hasta grubunda KAH etiyolojisi yaşlı hastalardakinden önemli ölçüde farklıdır ve genellikle sağlıksız bir yaşam tarzı ile ilişkilidir. Genç erişkinlerde KAH risk faktörlerinin oranı yüksektir ve en önemli risk faktörü, sigara kullanımdır . Genç hastalarda tek damar hastalığı ve STEMI prezentasyonu baskındır.Ateroskeroz yükünün azlığı bu hastaların patofizyolojisinde hassas plak konseptini öne çıkarmaktadır. Tip 1 myokart enfarktüsü geçiren hastalarda Erkek hastaların daha sık olduğu, en az 1 modifiye edilebilir kardiovasküler risk faktörlerine sahip oldukları görüldü. Preventive kardiyoloji dönemi için bu Bulgular önemli olup ,uzun yaşam beklentisi olan bu popülasyonda bu risk faktörleri ile etkin Mücadele gerekmktedir .Tip 1 myokart enfarktüsü hastalarında sigara risk faktörüçok yaygındır ( 93.4% ) .Sigaranın Miyokard enfarktüsüne katkısında birden fazla patofizyolojik yolak mevcuttur.Plak stresi üzerinde etkisi , trombojeniteye yatkınlık bu yolaklara örnek olarak gösterilebilir. Tütün alışkanlığı bu hasta popülasyonunda uzun dönem başarıyı etkileyen faktörlerden biridir . Buna rağmen Miyokard enfarktüsü ile prezente olan hastalar indeks yatışından taburcu olduktan sonra sigarayı bırakmakta güçlük çekmektedirler (sigarayı tamamen bırakma hastaların %42 izlendi ). Bu da stent trombozu , reenfarktüs oranlarını artırarak (OR=8.92, p=0.013) dolayısı ile bu hastaların uzun dönem yaşamını etkilemektedir. Bu hastalara Taburculuk öncesi bu konuda medikal veya psikolojik desteğin yararlı olabileceğine inanıyoruz
Özet (Çeviri)
The young patient population of type 1 MI is characterized by a predominantly male, most frequent risk factor being smoking. The etiology of CAD in this patient group is significantly different from that in older patients and is often associated with an unhealthy lifestyle. The proportion of CAD risk factors in young adults is high and the most important risk factor is smoking. Single-vessel disease and STEMI presentation predominate in young patients, and the low burden of atherosclerosis emphasizes the concept of vulnerable plaque in the pathophysiology of these patients. Patients with type 1 myocardial infarction were more likely to be male and to have at least 1 modifiable cardiovascular risk factor. These findings are important for the era of preventive cardiology and it is necessary to effectively combat these risk factors in this population with a long life expectancy. Smoking risk factor is very common in patients with type 1 myocardial infarction (93.4%). There are multiple pathophysiological pathways in the contribution of smoking to myocardial infarction. The effect on plaque stress, susceptibility to thrombogenicity can be shown as examples of these pathways. Tobacco habit is one of the factors affecting long-term success in this patient population. However, patients presenting with myocardial infarction have difficulty quitting smoking after discharge from the index hospitalization (complete smoking cessation was observed in 42% of patients). This increases the rate of stent thrombosis and reinfarction (OR=8.92, p=0.013), thus affecting the long-term survival of these patients. We believe that medical or psychological support may be useful for these patients before discharge.