Trakya Üniversitesi sağlık uygulama ve araştırma merkezine başvuran diyabet hastalarının öz bakım düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of the self-care level of diabetic patients who applied to Trakya University health center for medical research and practice
  1. Tez No: 730148
  2. Yazar: BÜŞRA YUMUŞAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER SEZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Diabetes Mellitus, vücudun besinlerden yeterince yararlanamadığı kronik bir metabolizma bozukluğudur ve ömür boyu düzenli tıbbi bakım gerektirir Bu çalışmada Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne başvuran diabetes mellitusu olan hastalarda sosyodemografik veriler, eğitim, beslenme alışkanlıkları, yaşam tarzları, tedavi düzenleri gibi faktörlerden öz bakımlarının nasıl etkilendiğinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne başvuran en az 1 yıldır diabetes mellitusu olan 132 kişi çalışmaya alınmıştır. Veriler tarafımızca hazırlanan sorular, Diyabet Öz Bakım Ölçeği ve antropometrik ölçümlerden oluşan 71 soruluk anket yardımıyla toplandı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS 19 paket istatistik programı (seri no:10240642) kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus is a chronic metabolic disorder that the body cannot make use of nutrients adequately and requires lifelong regular medical care. In this study, it was aimed to investigate how self-care is affected by factors such as sociodemographic data, education, dietary habits, lifestyles, treatment regimens in patients with diabetes mellitus who applied to the Trakya University Faculty of Medicine Health Center For Medical Research And Practice. One hundred and thirty two patients who have diabetes mellitus for at least 1 year were included in the study. The data were collected with a 71-question questionnaire prepared by the researchers. The questionnaire consists of the Diabetes Self-Care Scale and anthropometric measurements. Statistical analysis of the obtained data was made using SPSS 19 (serial no:10240642).