Van YYÜ Tıp Fakültesi Hastanesine başvuran gebelerin COVID-19 hastalığı ve COVID-19 aşışı ile ilgili bilgi, tutum ve davranışları
Knowledge, attitudes and behaviors of pregnant women applying to Van Medical Faculty Hospital about COVID-19 disease and COVID-19 vaccine
  1. Tez No: 730151
  2. Yazar: KEZİBAN ŞAHİN ÇAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AVNİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmada Van ilinde üniversite hastanesine başvuran gebelerin COVID-19 hastalığı ve aşısı ile ilgili bilgi, tutum ve davranışlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'nde 21 Ocak 2022 / 21 Şubat 2022 tarihleri arasında başvuran 200 gebenin dahil edildiği kesitsel tipte bir çalışmadır. Bulgular: Kişilerin yaş ortalaması 27,75 ± 5,96 yıl, gebelik süre ortalaması 24 ± 12,02 haftaydı. Kişilerin %24'ü COVID-19 enfeksiyonu geçirdiğini, %15'i COVID-19 aşısı olduğunu belirtti. Olunan aşıların %86,7'si Biontech, %13,3'ü SinoVac, %46,7'si bir doz, %53,3'ü iki doz idi. COVID-19 aşısı olan ya da olmayı düşünenlerin en sık belirttiği aşı olma sebebi (%63)“COVID-19'un gebeler, doğmamış bebekler ve de yeni doğmuş bebekler için yüksek riskli olmasıdır”idi. COVID-19 aşısı olmayanların en sık belirttiği aşı olmama sebebi (%80,4)“COVID-19 aşısının yan etkilerinden korkuyor olmak”idi. Kişiler COVID-19'un bebek açısından riskini 10 üzerinden 9,00 ± 1,77, gebe için 8,82 ± 1,72 olarak ifade etti. Katılımcılar COVID-19 aşısının faydasını bebek için 10 üzerinden 4,75 ± 3,13, gebe için 5,38 ± 3,13 olarak belirtti. COVID-19 aşısı olmayanlarla karşılaştırıldığında, COVID-19 aşısı olanların gebelik haftası istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazlaydı (p = 0,023).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to examine the knowledge, attitudes and behaviors of pregnant women who applied to a university hospital in Van province about COVID-19 disease and vaccine. Method: This is a cross-sectional study, including 200 pregnant women who applied to Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaşı Medical Center Gynecology and Obstetrics Polyclinic between 21 January 2022 / 21 February 2022. Results: The mean age of the subjects was 27.75 ± 5.96 years, and the mean gestational period was 24 ± 12.02 weeks. 24% of people stated that they had a COVID-19 infection, and 15% stated that they had a COVID-19 vaccine. Of the vaccines administered, 86.7% were Biontech, 13.3% SinoVac, 46.7% one dose, 53.3% two doses. The most common reason for being vaccinated (63%) by those who had or are considering getting the COVID-19 vaccine was“the high risk of COVID-19 for pregnant women, unborn babies and newborn babies”. The most common reason for not being vaccinated (80.4%) by those who were not vaccinated for COVID-19 was“fear of the side effects of the COVID-19 vaccine”. Individuals expressed the risk of COVID-19 for the baby as 9.00 ± 1.77 out of 10, 8.82 ± 1.72 for the pregnant. Participants stated the benefit of the COVID-19 vaccine as 4.75 ± 3.13 out of 10 for the baby and 5.38 ± 3.13 for the pregnant. Compared to those who were not vaccinated against COVID-19, the weeks of gestation of those vaccinated with COVID-19 were statistically significantly longer (p = 0.023).