Adana Karataş sahillerindeki ay yengeci Matuta victor (Fabricius, 1781) (Crustacea: Decapoda: Matutidae)'un bazı biyolojik özellikleri
Some biological features of the moon crab Matuta victor (Fabricius, 1781) (Crustacea: Decapoda: Matutidae) in Adana Karataş coasts
- Tez No: 730152
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN TÜRELİ BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırmayla Doğu Akdeniz'e yeni giriş yapmış lesepsiyen Ay Yengeci (Matuta Victor) 'un Adana ili Karataş ilçesi sahillerinde bulunurluğu ve bazı biyolojik özellikleri ilk kez incelenmiştir. Çalışma 2020-2021 yılları arasında mevsimsel ve 0,5-3 m derinliklerde kumlu alanda gerçekleştirilmiştir. 93 dişi birey ve 27 'si yumurtalı, 270 erkek olmak üzere toplam 364 birey elde edilmiştir. Çalışma süresince en birey (146) ilkbahar mevsiminde yakalanmıştır. Dişi bireylerin 27,49-49,30 mm karapas genişliğinde dağılım ve ortalama 41,55±4,01 mm hesaplanmıştır. Erkek bireylerde ortalama 49,15±8,97 mm, 21,28-66,70 mm aralığında ölçülmüştür. Ortalama Karapas uzunluk ölçümleri dişilerde ve erkeklerde sırasıyla; 26,83±2,52 mm ve 32,71±5,85 mm; total ağırlıkları ise 8,79±5,45g ve 16,27±7,30 gr hesaplanmıştır. Yaz mevsiminde 26,95 mm karapas genişliğinde 1 juvenile yakalanmıştır. Cinsiyet oranı 2,16:1 (Erkek: Dişi) hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
With this research, the presence and some biological characteristics of the Lessepsian crab, the Moon Crab Matuta victor, which has just entered the waters of our region, were investigated for the first time. The study was carried out seasonally and in a sandy area at 0.5-3 m depths between 2020-2021. A total of 364 individuals were obtained, 93 females and 27 of them with eggs and 270 males. During the whole study, the highest individual was caught in the spring with 146 individuals. It was calculated that female individuals ranged in carapace width of 27.49-49.30 mm and mean 41.55±4.01 mm. It was measured between 49.15±8.97 mm and 21.28-66.70 mm in male individuals. Mean Karapas length measurements in females and males, respectively; 26.83±2.52 mm and 32.71±5.85; total weights were calculated as 8.79±5.45g and 16.27±7.30. 1 juvenile with 26.95 mm carapace width was caught in summer. The sex ratio was calculated as 2.16:1 (Male: Female).