Anormal uterin kanama nedeniyle levonorgestrel içeren rahim içi araç uygulanan kadınların sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of outcomes of women who received levonorgestrel containing intrauterine device for abnormal uterine bleeding
- Tez No: 730160
- Danışmanlar: UZMAN ZEYNEP SOYMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Anormal uterin kanama nedeniyle Levonorgestrel içeren rahim içi araç uygulanan kadınların sonuçlarının değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak gerçekleştirilen bu çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde 2018 yılı ocak ayı ile 2022 yılı ocak ayı arasında anormal uterin kanama nedeniyle başvuran ve Levonorgestrel içeren rahim içi araç uygulanan 306 kadın hasta dahil edilmiştir. Anormal uterin kanama değerlendirilmesi hastanın şikayetleri baz alınarak yapılmıştır. LNG-RİA uygulanan kadınların yaş, BMİ, gravida, parite, kanama süresi ve miktarı, uterin leiomyom varlığı varsa boyutu ve özelliği, endometriyal örnekleme ve kalınlığı, tedavi başarısızlığı ve nedenleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Evaluation of outcomes of women who received levonorgestrel containing intrauterine device for abnormal uterin bleeding Methods: This Retrespective study included 306 female patients who were admitted to the Department of Obstetrics and Gynecology of Health Sciences University İstanbul Research and Training Hospital between January 2018 and January 2022 due to abnormal uterine bleeding and were administered an intrauterine device containing Levonorgestrel. Evaluation of abnormal uterine bleeding was made based on the patient's complaints. Age, BMI, gravida, parity, duration and amount of bleeding, presence of uterine leiomyoma its size and characteristics, endometrial sampling and thickness, treatment failure and causes were investigated in these women.