Diş hekimleri ve diş hekimliği öğrencilerinin oral skuamöz hücreli karsinom hakkındaki bilgi düzeyi ve farkındalıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of awareness and knowledge level of dentist and dentistry students on oral squamos cell carsinoma
- Tez No: 730164
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KALAYCI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmamızın amacı, diş hekimlerinin ve diş hekimliği öğrencilerinin OSHK ile ilgili farkındalık ve bilgi düzeylerini değerlendirmektir. Bu çalışma, her grupta 100'er kişi olmak koşuluyla 4 grup üzerinden gerçekleştirilmiştir. İlk grupta uzmanlık/doktora öğrencisi diş hekimleri, ikinci grupta uzman diş hekimleri, üçüncü grupta pratisyen diş hekimleri, dördüncü grupta da 5. sınıf öğrencileri olacak şekilde yapılmıştır. Yurt içi ve yurt dışında yapılmış çeşitli çalışmalara göre hazırlanan anket formu katılımcılara yüz yüze doldurtulmuştur. Anket formu; demografik bilgiler, risk faktörleri, şüpheli durum/oluşumlar, yayılım ve tedavi prosedürü, klinik uygulamalar ve hastaya yaklaşımı içermektedir. Anketler gönüllülük esasına göre yapılmıştır. Sonuç olarak, çalışmamızda hekimlerin mezun olmalarının üzerinden geçen süre arttıkça ve üniversite dışında çalıştıkça OSHK ile ilgili bilgi düzeyin azaldığı farkedilmiştir. Bu durumda erken tanıyı kolaylaştırmak ve hekimlerin bilgilerini güncellemek için eğitim programları düzenlenmeli ve hekimlerde farkındalık artırılmaya çalışılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to evaluate the awareness and knowledge levels of dentists and dental students for OSCC. This study was carried out on 4 groups, with 100 people in each group. The first group consisted of specialty/doctoral student dentists, the second group consisted of specialist dentists, the third group was general practitioners, and the fourth group was 5th grade students. The questionnaire, which was prepared according to various studies carried out in the country and abroad, was filled by the participants face to face. Questionnaire form includes demographic information, risk factors, suspicious conditions/occurrences, spread and treatment procedure, clinical practices and approach to the patient. The surveys were conducted on a voluntary basis. As a result, in our study, it was noticed that the level of knowledge about OSHK decreased as the time passed since the graduation date of dentists increased and as they worked outside the university. Therefore, training programs should be organized and awareness should be increased in dentists in order to facilitate early diagnosis and update the knowledge of physicians.