Ülkemizdeki ağız diş ve çene cerrahisi uzmanlık eğitiminin bu alanda eğitimine devam eden ve eğitimini tamamlamış diş hekimleri tarafından değerlendirilmesi
Evaluati̇on of oral and maxi̇llofaci̇al surgery speci̇ali̇zati̇on trai̇ni̇ng i̇n our country be denti̇sts WHO are conti̇nui̇ng thei̇r educati̇on i̇n thi̇s area and WHO have completed thei̇r educati̇on
- Tez No: 726794
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH İLKER ÖZEÇ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki Ağız Diş ve Çene Cerrahisi uzmanlık eğitiminin bu alanda eğitim görmekte olan ve eğitim görmüş hekimler tarafından değerlendirilmesidir. Çalışmamız, tanımlayıcı ve kesitsel bir anket çalışmasıdır. Çalışmamızın ilk aşamasında, ülkemizdeki Ağız Diş ve Çene Cerrahisi uzmanlık eğitiminin değerlendirilmesinde kullanılacak değişkenler belirlenmiştir. Bu amaçla Tıpta Uzmanlık Kurulu Müfredat Oluşturma ve Standart Belirleme Sistemi ( TUKMOS ) ve Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği dikkate alınarak anket soruları hazırlanmıştır. Veri toplamak amacıyla oluşturduğumuz anket formumuzda 27 adet kapalı uçlu ve 2 adet açık uçlu olmak üzere, toplam 29 adet soru bulunmaktadır. Katılımcılara anket formumuzu gönderebilmek amacıyla; uzmanlık öğrencilerinin eğitim gördükleri diş hekimliği fakültelerinin sistemlerinde kayıtlı olan elektronik posta adresleri toplanmıştır. Ayrıca uzmanlığını tamamlamış hekimlerin elektronik posta adreslerine ise Türk Diş Hekimleri Birliği ( TDB ) aracılığıyla ulaşılmıştır. Anketimizi hazırladığımız 'Google Formlar' programına, elde edilen tüm elektronik posta adresleri kopyalanarak katılımcılara ulaşım sağlanmıştır. Verilerin tanımlanmasında frekans ve yüzde (%) dağılımı kullanılmıştır. Açık uçlu sorulara verilen cevaplar kategorize edilerek değerlendirilmiştir. Ankete, uzmanlık eğitimi devam eden 234, uzmanlık eğitimini tamamlamış 191, toplamda 425 hekim katılmıştır. Katılımcıların büyük bir bölümü eğitim gördükleri ana bilim dalında müfredata uygun olarak teorik derslerin yapılmadığını belirtmiştir. Katılımcıların pratik eğitim ile ilgili memnuniyet dereceleri, teorik eğitime göre daha yüksektir ve katılımcıların büyük çoğunluğu ileri cerrahi işlemlerin dışındaki işlemlerde kendisinin yeterli tecrübeyi kazandığını belirtmiştir. Rotasyon eğitiminin birçok fakültede gerektiği şekilde uygulanmadığı ve rotasyon eğitimine gidilen bölümlerin birçoğunda devam zorunluluğunun dahi istenmediği tespit edilmiştir. Elde edilen verilerin değerlendirilmesiyle, Ağız Diş ve Çene Cerrahisi uzmanlık eğitimi ile ilgili pek çok eksiklik tespit edilmiştir. Birçok uzmanlık öğrencisinin ileri cerrahi işlem yapamadan mezun olması, uzmanlık öğrencilerinin büyük çoğunluğunun müfredattaki teorik derslerin eğitimini alamaması, rotasyonların gerektiği şekilde uygulanmaması gibi nedenlerle farklı fakültelerde aynı branşta eğitim gören uzmanlık öğrencilerinin aldıkları eğitim arasında ciddi düzeyde fark oluşmaktadır. Çalışmamız sonuçları daha yetkin uzman hekimlerin yetişmesi için, bu alanda uzmanlık eğitimi verme yetkisine sahip ana bilim dallarının teorik ve pratik olarak eğitim kalitelerini yükseltilmesi gerektiğini, eğitimin ülke çapında standardize edilmesi ve eğitim konusunda daha etkin denetim mekanizmalarının oluşturulması gerekliliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the Oral and Maxillofacial Surgery specialization training in Turkey by physicians who are trained and trained in this field. Our study is a descriptive and cross-sectional survey study. In the first stage of our study, the variables to be used in the evaluation of the Oral and Maxillofacial Surgery specialization training in our country were determined. For this purpose, survey questions were prepared by taking into account the Medical Specialization Board Curriculum Formation and Standard Setting System (TUKMOS) and the Regulation on Specialization Education in Medicine and Dentistry. There are 29 questions in total, 27 of which are closed-ended and 2 are open-ended, in our survey form that we created to collect data. In order to send our survey form to the participants; The e-mail addresses registered in the systems of the dentistry faculties where the specialty students are educated were collected. In addition, the e-mail addresses of the physicians who completed their specialization were reached through the Turkish Dentists Association ( TDB ). All e-mail addresses obtained were copied to the 'Google Forms' program, where we prepared our survey, and the participants were accessed. Frequency and percentage (%) distribution were used to define the data. The answers to the open-ended questions were categorized and evaluated. A total of 425 physicians participated in the survey, 234 of whom are continuing their specialization training, 191 who have completed their specialization training. Most of the participants stated that theoretical courses were not held in accordance with the curriculum in the department they studied. The participants' satisfaction with the practical training is higher than the theoretical training, and the majority of the participants stated that they have gained sufficient experience in procedures other than advanced surgical procedures. It has been determined that rotation education is not properly implemented in many faculties and that even attendance is not required in most of the departments where rotation education is performed. With the evaluation of the data obtained, many deficiencies related to the specialization training in Oral and Maxillofacial Surgery have been identified. There is a significant difference between the education of specialty students studying in the same branch in different faculties, due to the fact that many residency students graduate without performing advanced surgical procedures, the majority of residency students cannot receive the training of theoretical courses in the curriculum, and rotations are not applied properly. The results of our study show that in order to train more competent specialist physicians, the theoretical and practical education quality of the departments that have the authority to provide specialty education in this field should be increased, the education should be standardized throughout the country and more effective control mechanisms should be established in education.