Diş hekimleri ve diş hekimliği öğrencilerinin ilaca bağli olarak çene kemiklerinde görülen osteonekrozla ilgili farkindaliklarinin değerlendirilmesi
Evaluation of the awareness of dentists and dental students about druginduced osteonecrosis of the jaw bone
- Tez No: 842766
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN ÇAĞLAR KOŞAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Diş hekimleri ve diş hekimliği öğrencilerinin ilaca bağlı olarak çene kemiklerinde görülen osteonekrozla ilgili farkındalıklarının değerlendirilmesi Amaç: İlaca bağlı olarak çene kemiklerinde görülen osteonekroz (MRONJ) son zamanlarda sıklıkla diş hekimlerinin karşısına çıkan bir durumdur. Çalışmamızda Diş hekimleri ve diş hekimliği öğrencilerinin ilaca bağlı olarak çene kemiklerinde görülen osteonekrozla ilgili farkındalıklarının değerlendirilmesi sonucu öğrenilen bilgi düzeylerinin, katılımcıların mesleki çalışma yılları, mesleki uzmanlık alanları, çalıştıkları kurumlar arasında korelasyon olup olmadığını araştırmayı amaçlayan 30 soruluk bir anket çalışmasıdır. Materyal ve Metod: Anket özgün olarak hazırlanan 30 sorudan oluşmaktadır. Araştırma Google Forms internet sunucusu üzerinden çevrimiçi ve gönüllülük esasına uygun olarak yürütülmüştür. Katılımcılara sosyal medya ve mail yoluyla ulaşılmıştır. Veriler SPSS 20.0 yazılımı ile analiz edilmiştir. Katılımcılardan elde edilen bilgilerin dağılımı frekans analizi ile incelenecektir. Elde edilen bilgilerin çalışma grupları arasındaki ilişki ki kare analizi ile incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the awareness of dentists and dental students about druginduced osteonecrosis of the jaw bones Aim: Drug-induced osteonecrosis of the jaw bones (MRONJ) is a condition that has been frequently encountered by dentists recently. In our study, it is a 30-question questionnaire study aiming to investigate whether there is a correlation between the level of knowledge learned as a result of evaluating the awareness of dentists and dental students about drug-induced osteonecrosis of the jaw bones, the years of professional work of the participants, their professional specialization areas, and the institutions they work in. Material and Methods: The questionnaire consists of 30 original questions. The research was conducted online and voluntary via Google Forms web server. Participants were reached via social media and e-mail. The data were analyzed with SPSS 20.0 software. The distribution of the information obtained from the participants will be analyzed by frequency analysis. The relationship between the study groups of the information obtained will be analyzed by chi-square analysis.