Kırım-Kongo kanamalı ateşi hastalarında koku işlevleri
Olfactory functions in patients with Crimean-Congo hemorrhagic fever
- Tez No: 730166
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM BORA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmamızın amacı, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) enfeksiyonlarının erişkin hastalarda nazal fizyolojide ve koku işlevlerinde herhangi bir değişikliğe yol açıp açmadığını araştırmaktır. Çalışmamıza Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalına Mart-Ekim 2021 tarihleri arasında başvuran ve PCR testi ile KKKA tanısı konulan 52 gönüllü hasta (Grup KKKA) ve herhangi bir koku bozukluğu öyküsü olmayan 49 sağlıklı gönüllü (Grup C) olmak üzere toplam 101 olgu dahil edilmiştir. Katılımcılara koku kaybını nicel olarak tanımlamak amaçlı Genişletilmiş Sniffin 'Sticks testi, koku bozukluğunun yaşam kalitesine olan etkisini incelemek amaçlı ise Olfaktör bozuklukları anketi [Questionnaire of Olfactory Disorders (QOD)] uygulanmıştır. Ayrıca hastaların koku fonksiyonunu etkileme olasılığı yüksek olan alerjik rinit (AR) semptomlarının değerlendirildiği 'Alerjik rinit skoru (score for allergic rhinitis; SFAR)' anketi de olguların tümüne uygulanmıştır. KKKA grubunda yer alan olguların tümüne tedavi sonrası hastaneden taburcu edilmeden önce belirlenmiş testler uygulandı. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde, KKKA'nin hastalarda kulak burun boğaz sistemine dair semptomlar meydana getirdiği görüldü. KKKA olgularında kontrol grubuna göre Sniffin 'Sticks testi parametrelerinden yalnızca koku tanımlama testi skorunun, istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük olduğu; eşik, ayırt etme ve ortalama TDI skorlarında ise anlamlı değişiklik olmamasına rağmen tüm değerler sayısal olarak koku fonksiyonunun daha kötü olduğuna işaret etmekteydi. Ayrıca Olfaktör bozuklukları anketine göre, olgularda görülen koku kaybının yaşam kalitesinde azalmaya neden olduğu saptandı. Olfaktör bozuklukları anketi sonuçları ile Sniffin 'Sticks test sonuçları arasında yapılan korelasyon analizi anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate whether Crimean-Congo Hemorrhagic Fever (CCHF) infections cause any changes in nasal physiology and olfactory functions in adult patients. A total of 101 cases, including 52 volunteer patients (Group CCHF) who applied to Cumhuriyet University Faculty of Medicine, Department of Infectious Diseases between March-October 2021 and were diagnosed with CCHF by PCR test, and 49 healthy volunteers (Group C) without any history of smell disorder, were included in our study. The Extended Sniffin' Sticks test was administered to the participants to quantitatively describe the loss of smell, and the Questionnaire of Olfactory Disorders (QOD) was administered to examine the effect of the olfactory disorder on quality of life. In addition, the 'Score for allergic rhinitis (SFAR)' questionnaire, which evaluates the symptoms of allergic rhinitis (AR), which has a high probability of affecting the olfactory function of the patients, was applied to all of the cases. All of the cases in the CCHF group were tested after the treatment and before they were discharged from the hospital. When the results obtained were evaluated, it was seen that CCHF caused symptoms related to the otorhinolaryngology system in patients. In CCHF cases, only the odor identification test score among the Sniffin' Sticks test parameters was statistically significantly lower than the control group; Although there was no significant change in threshold, discrimination and mean TDI scores, all values were found to be low numerically. In addition, according to the Questionnaire of Olfactory Disorders, it was determined that the loss of smell in the cases caused a decrease in the quality of life. The correlation analysis between the results of the olfactory disorders questionnaire and the results of the Sniffin' Sticks test was found to be significant.