Determination of the selected physical and physiological characteristics of the Turkish female soccer players
Türk bayan futbolcularının seçilmiş fiziksel ve fizyolojik özelliklerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 73018
  2. Yazar: AHMET TİMUR ATALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEZA KORKUSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı Türk bayan futbolcularının seçilmiş fiziksel ve fizyolojik özelliklerinin belirlenmesi ve bu özelliklerin sedenter bayanların aynı özellikleri ile karşılaştırılmasıdır. Türkiye bayanlar 1. Futbol liginden 3 takımın (Dinarsu, Bursaspor, Delphi Packard) toplam 36 oyuncusu ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencilerinden, düzenli hiçbir aktiviteye katılmadığını ifade eden, 32 bayan bu çalışmaya gönüllü olarak katılmıştır. Bu çalışmada araştırılan fiziksel ve fizyolojik özellikler şunlardır: yaş, boy, kilo, vücut yağ yüzdesi, maximum oksijen kullanım kapasitesi (maxV02), esneklik, dikey sıçrama, ve sürat. İki grubun fiziksel ve fizyolojik özelliklerinin belirlenmesi için tanımlayıcı istatistik, ve gruplar arasındaki farkın araştırılmasında iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi (t- test) kullanılmıştır-. Sedenter bayanların fiziksel ve fizyolojik değerleri literatürde bulunan değerler ile desteklenmektedir. Bayan futbolcuların fiziksel ve fizyolojikdeğerleri ise literatürdeki değerler ile farklılık göstermektedir. Bazı değerler literatürdeki bulgulardan daha düşük, bazı değerler ise aynı veya daha yüksektir, iki grup arasındaki fark araştırıldığında maximum oksijen kullanım kapasitesinde, vücut yağ yüzdesinde, ve süratte istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (p 0.05). Bu çalışmanın sonuçlarına göre bayan futbolcuların profesyonel olarak adlandırılmaları uygun değildir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the physical and physiological characteristics of the Turkish female soccer players and to compare these characteristics with the sedentary females'. 36 female players of three different teams (Dinarsu, Bursaspor, Delphi Packard) from the Turkish first division were evaluated. 32 female volunteers of the same age group, students of the Middle East Technical Universty who basiclly were not involved in sports, established the controls. Selected physical and physiological characteristics evaluated in this study were; the age, height, weight, percent body fat, maximum oxygen consumption (maxV02), flexibility, vertical jump, and speed. Descriptive statistics was used to determine the physical and physiological characteristics of both groups. Independent t-test was used to determine whether there is a difference between the two groups in terms of the above mentioned characteristics. MaxV02 values of the female soccer players werelower than the values found in the literature. Percent body fat values of the female soccer players lower than that of the values found in the literature. Independent t-test results indicated that there is a significant difference (p 0.05) in all the other characteristics. According to the 'results of this study female soccer players would not be named as a professional players.