Television soap operas and women an audience study: Turkish womens response to 'the young and the restless'
Televizyon pembe dizileri ve kadınlar bir izleyici çalışması: Türk kadınlarının Yalan Rüzgarı'nı alımlaması
- Tez No: 73019
- Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma özel bir popüler kültürel ürün olan Yalan Rüzgarı'nın Türkiye'de alımlanmasını incelemeyi amaçlamaktadır. Popüler kültür üzerine teorik yaklaşımların genel bir değerlendirmesini takiben, etnografik bir analizin bulguları farklı sosyo-ekonomik ve kültürel kökenlerden Türk kadın gruplarının değerlendirmelerini sunmaktadır. Bu çalışmanın en önemli sonucu, Y&R'nın global popüler bir medya ürünü olarak tüm dünyada birçok insan tarafından, çoğunlukla kadınlar tarafından izlenmesine rağmen farklı gruplar tarafından tüketildiğinde farklı bir metin haline geldiği, ve ulusal, sınıfsal, cinsiyet, eğitim düzeyi ya da medeni duruma göre farklı olarak değerlendirildiğidir. Sonuç itibariyle, Y&R, siyasi-ekonomik alandaki egemen güçler ile ezilen gruplar arasındaki antagonistik mücadeleyi tamamlayan semiyotik bir mücadele alanıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the reception of a specific popular cultural product, The Young and The Restless in Turkey. Following an overview of the theoretical assumptions on popular culture, the findings of an ethnographic analysis offers an evaluation of Turkish women groups from different socio economic and cultural backgrounds. The main conclusion of the study is that, although the Y&R is a global popular media product consumed by many people, mostly by women all over the world, it becomes a different text for each different group and it is evaluated differently as regards nationality, class position, gender subjectivity, educational level or marital status. Hence, the Y&R is the arena of semiotic struggle completing the antagonistic struggle between dominant forces and subordinated groups at the politico-economic level.