Geleneksel Erciş sivil mimarisi
Traditional Erciş civil architecture
- Tez No: 730202
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHABETTİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Geleneksel sivil mimari, çevresel etkiler, yapı malzemesi ve yapı tekniği gibi etkenler etkisiyle inĢa edilirken, uzun süreli gözlemlerin sonucunda mimari eserlerde karakteristik özellik kazandırmaktadır. Geleneksel sivil mimarinin karakteristik özelliğini oluĢtururken önemli fonksiyonel çözümlerde oluĢturmaktadır. Geleneksel sivil mimari yapıları küreselleĢmenin etkisiyle, yapılarda birçok olumsuz geliĢmelere sebep vermektedir. Söz konusu bu değiĢimin önüne geçilemediği ve her geçen gün artmaktadır. Ayrıca küreselleĢmenin yanında, göçlerden ve mevcut nüfus artıĢının olması sebebiyle de olumsuz etkilemektedir. Ġklim, doğal afet gibi durumların etkisiyle geleneksel sivil mimari yapıları ciddi tahriplere sebep vermekte hatta yok etmektedir. Van ilin ErciĢ ilçesi hakkında birçok bilimsel araĢtırmalar yapılmasına rağmen geleneksel sivil mimari hakkında çok fazla bilimsel araĢtırmaya rastlanılmamıĢtır. Bu doğrultuda geleneksel ErciĢ sivil mimarisi değerlendirilmeye alınarak, kullanılan yapı malzemesi, yapı elemanın, birbirleriyle birlikte kulanım durumu ele alınarak, sivil mimari özelliği ortaya konulmaya çalıĢılmıĢtır. Bu çalıĢmada, geleneksel ErciĢ sivil mimari dokusu olan, 12 adet sivil mimari örneği üzerinden, inceleme yapılarak, mimari özelliği ve tipoloji durumu araĢtırılmıĢtır.
Özet (Çeviri)
While traditional civil architecture is built under the influence of factors such as environmental effects, building materials and construction techniques, it gains a characteristic feature in architectural works as a result of long-term observations. While creating the characteristic feature of traditional civil architecture, it also creates important functional solutions. With the effect of globalization, traditional civil architectural structures cause many negative developments in buildings. This change cannot be prevented and it is increasing day by day. In addition to globalization, it also affects negatively due to migration and current population growth. With the effect of climate and natural disasters, traditional civil architectural structures cause serious damage and even destroy them. Although many scientific researches have been made about ErciĢ district of Van province, there has not been much scientific research on traditional civil architecture. In this direction, the traditional ErciĢ civil architecture was evaluated, the building material used, the use of the building element together with each other, and the civil architectural feature was tried to be revealed. In this study, the architectural features and typology were investigated by examining 12 examples of civil architecture, which are the traditional ErciĢ civil architectural texture.