Demir eksikliği anemisi olan hastalarda tedavi öncesi ve tedavi sonrası saf ses odyometri ve timpanometri bulgularının karşılaştırılması
Comparison of pure tone audiometry and tympanometry findings before and after treatment in patients with iron deficiency anemia
- Tez No: 730223
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH BELADA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Demir elementi, vücut metabolizmasında oksijenin dokulara taşınmasında ve depolanmasında, protein, DNA ve RNA sentezinde, mitokondride elektron taşınmasında ve daha birçok metabolik olayda hayati öneme sahip bir elementtir. Bu elementin eksikliğiyle meydana gelen anemi nedeniyle oluşan doku hipoksisi, hücresel düzeyde etkilenmelere vücudun birçok yerinde patolojik etkilere neden olur. Bu tez çalışmasındaki amacımız demir eksikliği anemi tedavisinin, işitme sistemi üzerine etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahiliye ve Hematoloji polikliniğinde 107 demir eksikliği anemili hastada, Haziran 2021-Eylül 2021 tarihleri arasında yapılmıştır. Bu hastaların tedavi öncesindeki ve tedavi sonrasındaki semptomları, kan parametreleri ve odyolojik tetkikleri yapılarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: Bu çalışmadaki hastaların 100'ü kadın (%93,5) 7'si erkek (%6,5)'ti.
Özet (Çeviri)
Purpose: Iron is a vital element - transport and storage of oxygen to tissues, synthesis of protein, DNA and RNA, electron transport to mitochondria and many other metabolic events - in body metabolism. Tissue hypoxia due to anemia by the deficiency of this element causes cellular level effects and pathological effects in many parts of the body. Our aim in this thesis study is to investigate the effect of iron deficiency anemia treatment on the auditory system. Materials and Methods: This study has been made with patients, 107 iron deficiency anemia, between June 2021-September 2021 in the Internal Medicine and Hematology outpatient clinic of Düzce University Faculty of Medicine. The symptoms, blood parameters and audiological examinations of these patients before and after the treatment were compared. Results: Of the patients included in the study, 100 (93,5%) were female and 7 (6,5%) were male.