Çiftçi eğitiminde Iğdır örneği
The case of Iğdır in farmers education
- Tez No: 730222
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KAZIM KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tarımın en önemli unsurunu çiftçiler oluşturmaktadır. Çiftçilerin tarımda istedikleri verimi almaları, karşılaştıkları problemleri çözmeleri ancak çiftçi eğitimi çalışmalarının yeterli düzeyde yapılarak, eğitim seviyelerinin yükseltilmesine, ihtiyaç duydukları alanlarda yol, su, elektrik, köprü hayvan barınakları gibi şartlarının iyileştirilmesine bağlıdır. Bu tezin amacı Iğdır'da yapılan Çiftçi Eğitimlerinin, tarım ve çiftçi üzerindeki etkisini incelemek, ilde tespit edilen çiftçi eğitim ve yayım programındaki ihtiyaç; hedef ve sorunları belirlemektir. Tarımda çiftçilerin yaşadığı problemleri belirlemek için Iğdır Merkez ve ilçelerine bağlı köylerde 147 anket yapılmıştır. Anket yoluyla çiftçilerden elde edilen bilgilere diskriminant analizi uygulanmıştır. Çiftçilerle yüz yüze yapılan anketlerden elde edilen bilgiler kullanılarak tarımda çiftçi eğitimi konusunda yaşanan problemler ile tarımsal yayım sisteminin işleyişi ve yapısı incelenmiştir. Bu çalışma ile çiftçi eğitimindeki sorunlar belirlenip çiftçi eğitiminin nasıl yapılması gerektiği açıklamıştır. Ayrıca Iğdır Tarım İl Müdürlüğünün konu ile ilgili çalışmalar, Iğdır Tarımsal Yayım ve Danışmanlık şirketinin 2013-2016 yılları arasında yaptığı çalışmalar ile Iğdır Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan, Çiftçi Eğitim ve Araştırma Merkezi'nin yaptığı çalışmalar incelenmiştir. Araştırmada anket uygulanacak toplam çiftçi sayısı Basit Tesadüfî Örnekleme yöntemi ile Iğdır merkez ve ilçelerde 147 kişi olarak belirlenmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre, eğitimlerde çiftçilerin kendilerine de söz verilmesini istedikleri ortaya çıkmıştır. Yani çiftçilerin kendi problemlerini dile getirme arzusu ile çözüm odaklı bir eğitim istediklerini söylemek mümkündür. Öte yandan çiftçi desteklerinden haberdar olma, hayvan hastalıkları ile mücadele konusunda bilgilendirme, eğitimlerde çiftçiye söz hakkı verilmesi gibi konularda olumsuz görüş bildiren çiftçilerin de eğitim seviyelerinin yüksek olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Farmers constitute the most important element of agriculture. The farmers' getting the desired yield in agriculture and solving the problems they encounter depend on the training of the farmers at the desired level, as well as increasing the education level of the farmers and improving the conditions such as roads, water, electricity, bridge animal shelters in the areas they need. The aim of this thesis is to examine the effect of Farmer Trainings held in Iğdır on agriculture and farmers, the need in the farmer training and extension program in the province; to identify goals and problems. In order to determine the problems experienced by the farmers in agriculture, surveys and interviews were conducted in the villages of Iğdır Merkez, Karakoyun, Aralik and Tuzluca districts. Discriminant analysis was applied to the information obtained from the farmers through the questionnaire. With the information obtained from the questionnaires and interviews made in face-to-face interviews with farmers, the problems experienced in farmer education in agriculture were analyzed. The functioning and structure of the agricultural extension system has been examined. The results of the analysis determined the problems in farmer education and explained how farmer education should be done. In addition, the studies carried out by the Iğdır Provincial Directorate of Agriculture, the studies carried out by the Iğdır Agricultural Extension and Consultancy company between 2013 and 2016, and the agricultural extension studies of the Farmer Training Center, which was newly established within the Iğdır University, were examined comparatively. The total number of farmers to be surveyed in the research was determined as 147 people in the center and districts of Iğdır by Simple Random Sampling method. According to the results of the analysis, it was revealed that the farmers wanted to be promised themselves in the trainings. In other words, it is possible to say that farmers want a solution-oriented education with the desire to express their own problems. On the other hand, it has been revealed that the education level of the farmers who expressed negative opinions on issues such as being aware of farmer support, information on the fight against animal diseases, and giving the farmer the right to speak in the trainings were found to be high.