Aile hekimliği uzmanlık eğitiminde 6-24 ay çocuklarda tamamlayıcı beslenme eğitiminin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of complementary feeding education in 6-24 month old children in family medicine specialization training
- Tez No: 730243
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bu çalışmada aile hekimliği asistanlarına 6-24 ay çocuklarda tamamlayıcı beslenme ile ilgili eğitim verilerek bu eğitimin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Öncesi-sonrası kontrol şeklinde bir müdahale çalışması özelliğinde olan çalışmamıza katılmayı kabul eden aile hekimliği asistanlarına, 4 ilde, yaklaşık 1 saatlik eğitim verildi. Eğitim öncesi ve sonrasında katılımcılara eğitim içeriğine yönelik 40 soruluk bir test uygulandı. Eğitimin değerlendirilmesi amacıyla katılımcılardan eğitim sonunda yazılı geribildirim alındı. Bulgular: Çalışmamıza %61,1'i kadın, %38,9'u erkek, toplam 113 hekim katıldı. Katılımcıların yaşları 24 ile 51 arasında olup, ortalama yaş 29,01±4,75 bulunmuştur. Katılımcıların %34,5'i evli; %43,5'i çocuk sahibiydi. Katılımcılar ortalama 4,06±4,61 (minimum=1; maksimum=27) yıldır hekimlik yapmaktaydılar. Katılımcıların %46,9'u şehir hastanesinde, %10,6'sı eğitim ve araştırma hastanesinde ve %42,5'i üniversite hastanesinde çalışmaktaydı; %17,7'si daha önceden tamamlayıcı beslenme ile ilgili eğitim almış, %82,3'ü almamıştı; %59,3'ü pediatri rotasyonunu tamamlamış, %27,4'ü henüz yapmamış ve %13,3'ü halen yapmaktaydı. Katılımcılar ön testten ortalama 26,75±4,88 sayıda doğru yaparken; son testten ortalama 37,19±2,74 sayıda doğru yaptılar.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate this education by giving training to family medicine residents about complementary feeding in children aged 6-24 months. Materials-Methods: The family medicine residents who agreed to take part in our study, which is an intervention study in the form of a pre-post control, received approximately 1 hour of training in 4 provinces. Before and after the training, a 40-question test was administered to the participants regarding the training content. Written feedback was received from the participants at the end of the training to evaluate the education. Results: A total of 113 physicians, 61.1% female, and 38.9% male, participated in our study. The ages of the participants were between 24 and 51, with a mean age of 29.01±4.75. 34.5% of the participants are married; 43.5% had children. Participants had been practicing medicine for an average of 4.06±4.61 (minimum=1; maximum=27) years. 46.9% of the participants were working in a city hospital, 10.6% in a training and research hospital, and 42.5% in a university hospital; 17.7% had previously received training on complementary feeding, 82.3% had not; 59.3% completed their pediatric rotation, 27.4% had not done it yet and 13.3% were still doing it. Participants got an average of 26.75 ± 4.88 correct points in the pretest; they got an average of 37.19 ± 2.74 correct from the last test.