Climate change and ecological economics in kim Stanley Robinson's forty signs of rain, Newyork 2140, and the ministry for the future
Kim Stanley Robinson'ın Forty signs of rain, Newyork 2140 ve The Ministry For The Future adlı romanlarında iklim değişikliği ve ekolojik ekonomi
  1. Tez No: 730262
  2. Yazar: BAŞAK ALMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK ÖZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amerikan bilim kurgu yazarı Kim Stanley Robinson Forty Signs of Rain, New York 2140 ve The Ministry for the Future adlı romanlarında neoliberal kapitalizmin iklim değişikliği üzerindeki yıkıcı etkisini ortaya koymaktadır. Antropojenik iklim değişikliğinin sebep olduğu çevresel felaketler hem günümüz hem de yakın gelecek için tehdit niteliği taşımaktadır. Bu tez, Kim Stanley Robinson'ın seçilen romanlarında bu felaket ve tehditlerin kaynağını incelerken ana akım ekonomik uygulamaların nasıl eleştirildiğini, bilim ve teknolojideki gelişmeler ile halkın kolektif eylemleri ve devlet destekli müdahalelerin iklim değişikliği kaynaklı sorunların çözülmesine katkı sağlayacağını öne sürmektedir. Bu tez, iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılmasında neoliberal kapitalist ekonomik modellere alternatif olarak ekolojik ekonomi çerçevesinde durağan durum ekonomisinin etkilerine dair Kim Stanley Robinson'ın görüşlerini incelemeyi amaçlamaktadır. İlk bölümde, Kim Stanley Robinson'ın iklim değişikliği üzerindeki insan etkisine dair eleştirileri, bilimsel araştırmalar ve her daim ekonomik büyümenin sürekliliğini amaçlayan kapitalist ekonomik politikalar üzerinden incelenmiştir. İkinci bölümde, neoliberal kapitalist ekonomi uygulamalarının iklim değişikliğini nasıl etkilediği, iklim felaketlerinin yönetiminde bilim ve teknolojinin aktif rol almasının yanı sıra halkın kolektif eylemlerinin etkisi ve ana akım ekonomi modelinden ekolojik ekonomiye geçişin önemi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, Kim Stanley Robinson'ın neoliberal kapitalist ekonominin iklim değişikliği üzerindeki yıkıcı etkisini ortadan kaldırmak amacıyla öne sürdüğü ekonomik alternatifler değerlendirilmiş, ekolojik ekonomi temelli bu uygulamalar Herman Daly'nin durağan durum ekonomisi çerçevesinde analiz edilmiştir. Sonuç olarak, bu tez Kim Stanley Robinson'ın seçilen romanlarında iklim değişikliği ve neoliberal kapitalist ekonomi ilişkisine dair eleştirilerini incelemiş, bu eleştirelere dayanarak yazarın öne sürdüğü ekonomik alternatiflerin ekolojik ekonomi modeline dayandığı ve hükümet destekli durağan durum ekonomisi uygulamalarının iklim krizi etkilerinin azaltılması ve iklim değişikliği ile mücadalede etkin rol oynadığı iddia etmiştir.
Özet (Çeviri)
American science fiction author Kim Stanley Robinson depicts the devastating impact of neoliberal capitalism on climate change in his novels Forty Signs of Rain (2004), New York 2140 (2017), and The Ministry for the Future (2020). Environmental disasters induced by anthropogenic climate change pose a tremendous threat both now and in the near future. Examining the source of these disasters and threats as well as how mainstream economic practices are criticized in Kim Stanley Robinson's selected novels, this thesis proposes that advancements in science and technology, collective actions of citizens, and state-sponsored interventions will contribute to solving climate change-related issues. This thesis aims to examine Kim Stanley Robinson's views on the effects of a steady-state economy within the framework of ecological economics as an alternative to neoliberal capitalist economic models in mitigating the consequences of climate change. In the first chapter, Kim Stanley Robinson's critiques of the human impact on climate change are addressed through scientific research and capitalist economic policies that always aim to sustain economic growth. The second chapter explores how neoliberal capitalist economy practices influence climate change, the active role of science and technology in catastrophe management, the impact of collective actions, and the significance of the transition from the mainstream economic model to ecological economics. In the third chapter, the economic alternatives put forward by Kim Stanley Robinson to eliminate the destructive impacts of the neoliberal capitalist economy on climate change are evaluated, and these ecological economics-based praxes are analyzed within the framework of Herman Daly's steady-state economy. As a result, this thesis examines Kim Stanley Robinson's criticism of the relationship between climate change and neoliberal capitalist economy in his selected novels. Given these criticisms, it is claimed that the economic alternatives introduced by the author are based on the ecological economics model, and government-supported steady-state economy practices have an effective role in mitigating the impacts of the climate crisis and dealing with climate change.