Algılanan yönetici iletişim becerileri ile yöneticiye duyulan güven arasındaki ilişki
The relationship between perceived manager communication skills and trust in the manager
  1. Tez No: 730266
  2. Yazar: SEVDA YEŞİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA DENİZ BÖRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Sosyal bir varlık olan insan çevresiyle her zaman etkileşim ve iletişim içerisinde olmuştur. İletişim duygu ve düşüncelerin, fikirlerin, beklenti ve dileklerin, şikâyetlerin ve daha birçok insani paylaşımın aracı konumundadır. Bu nedenle varoluşundan bu yana insanoğlu için önemini hep korumuştur. Hızla gelişen ve değişen dünyada iletişim olgusu da karmaşıklaşmış ve başlı başına bir disiplin halini almıştır. Yapılan araştırmalar, iletişim olgusunun sosyal hayat ve iş hayatı için vazgeçilmez bir unsur olduğunu kanıtlamıştır. İletişimin sağlıklı ve doğru kurulabilmesi için farklı beceriler gerektirdiği bilinmektedir. Özellikle yöneticiler için bu becerilerin etkin kullanımı, çalışanlarla olan iletişimlerinde yöneticilere büyük avantaj sağlamakta ve örgütsel faaliyetlerde başarıyı beraberinde getirmektedir. Güçlü iletişimin olduğu örgütlerde çalışanların örgüte karşı tutumları ve davranışları olumlu değişimler göstermekte, özellikle yöneticilerine duydukları güvende artış gözlenmektedir. Bu noktada, çalışanların yöneticilerinin iletişim becerilerini algılama biçimleri de önem kazanmaktadır. Bu çalışma, çalışanların yöneticilerinin iletişim becerilerini algılama düzeyleri ile yöneticilerine duydukları güven arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkiye demografik unsurların etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle anket yöntemi kullanılarak Türkiye'nin çeşitli bölgelerindeki çalışanlardan çevrimiçi olarak veri toplanmıştır. Toplanan veriler istatistiksel uygulamalarla analiz edilmiş ve analiz sonucunda, yöneticiye güven duymada yönetici iletişim becerisi algısının büyük öneme sahip olduğu; fakat demografik değişkenler açısından anlamlı bir farklılığın oluşmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Human, as a social being, has always been in interaction and communication with his/her environment. Communication is a means of sharing feelings and thoughts, ideas, expectations and wishes, complaints and many more. For this reason, it has always maintained its importance for human beings since its existence. Researches have proven that the phenomenon of communication is an indispensable element for social and business life. It is known that communication requires different skills in order to establish healthy and correct communication. Especially for managers, the effective use of these skills gives managers a great advantage in their communication with employees and brings success in organizational activities. In organizations where there is strong communication, the attitudes and behaviors of employees towards the organization show positive changes, and an increase in their trust in their managers is observed. At this point, the way employees perceive the communication skills of their managers also gains importance. This study aims to examine the relationship between the level of employees' perception of their managers' communication skills and their trust in their managers, and the effect of demographic factors on this relationship. For this reason, data were collected online from employees in various regions of Turkey using the survey method. the collected data were analyzed with statistical applications, as a result of the analysis; It has been determined that the perception of manager communication skills is of great importance in trusting the manager, but there is no significant difference in terms of demographic variables.