Muz ve karpuz kabuklarının antimikrobiyal, antioksidan ve prebiyotik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of antimicrobial, antioxidant and prebiotic properties of banana and watermelon peels
- Tez No: 730275
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP COŞANSU AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, dondurularak kurutulmuş muz (Musa acuminata) ve karpuz (Citrillus lanatus) kabuğu tozlarının kimyasal bileşimleri, antioksidan, antimikrobiyal ve prebiyotik özellikleri araştırılmıştır. Kül, nem, ham yağ, ham protein, ham lif ve karbonhidrat içerikleri muz kabuğu tozunda sırasıyla %13,49; %10,98; %6,27; %8,19; %7,28 ve %53,79, karpuz kabuğunda ise %12,37; %15,97; %5,52; %11,46; %15,72 ve %38,93 olarak saptanmıştır. Muz ve karpuz kabuğu tozlarının su aktivitesi değerleri sırasıyla 0,12 ve 0,19 olarak ölçülmüştür. Muz ve karpuz kabuğu tozlarının su tutma kapasiteleri sırasıyla 5,59 ve 5,72 g su/g; yağ tutma kapasiteleri ise 2,78 ve 2,60 g yağ/g olarak belirlenmiştir. Farklı çözgenlerle elde edilen ekstraktların DPPH radikalini giderme aktivitesi muz kabuğunda %34,78-50,00, karpuz kabuğunda ise %30,53-50,89 aralığında bulunmuştur. En yüksek toplam fenolik madde içeriği hem muz hem de kapuz kabuğunda metanol ekstraktında belirlenmiştir (p0,05). Buna karşın L.
Özet (Çeviri)
In this study, the chemical composition, antioxidant, antimicrobial, and prebiotic properties of freeze-dried banana (Musa acuminata) and watermelon (Citrillus lanatus) peel powders were investigated. While ash, moisture, crude fat, crude protein, crude fiber, and carbohydrate contents of banana peel powder were 13.49%; 10.98%;6.27%; 8,19%; 7.28% and 53.79%, respectively; watermelon peel powders were found as 12.37%; 15.97%; 5.52%; 11.46%; 15.72%; 38.93%. The water activity values of banana and watermelon peel powders were measured as 0.12 and 0.19, respectively. The water holding capacities of banana and watermelon peel powders were 5.59 and 5.72g water/g, respectively; The oil holding capacities were determined as 2.78 and 2.60g oil/g. The DPPH radical scavenging activity of the banana peel and watermelon peel extracts were ranged from 34.78% to 50.00% and 30.53% to 50.89%, respectively. The highest total phenolic content was investigated in both banana and watermelon peel methanol extracts (p0.05). However, the generation time of L.