Bitkisel tasarımın ofislerde mekansal öğe olarak kullanımının incelenmesi
Plant design in offices investigation of its usage as a spatial element
  1. Tez No: 730274
  2. Yazar: YEŞİM ÖZKAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Doğa ile insan arasında sürdürülebilir bir etkileşimin sağlanmasında rol oynayan en etkili unsurlardan biri bitkilerdir. Bitkiler insanlara psikolojik, fizyolojik ve ekolojik olmak üzere birçok fayda sağlamakla birlikte iç mekan organizasyonlarında mekansal öğe olarak önemli bir yer tutarlar. Bitkilerin iç mekan tasarımlarında mekansal öğe olarak sunduğu olanakların etkin olabilmesi, ancak uygun şekilde ve doğru amaçlar doğrultusunda düzenlenmeleriyle mümkün olabilir. Bitkilerin, kullanım amacına ve bulundukları ortamda yaratmaları istenen etkilere bağlı olarak belirli kriterler çevresinde düzenlenmesi 'Bitkisel Tasarım' kavramını ortaya çıkarmaktadır. İç mekan bitkisel tasarımında bitkilerin, çok sayıda ekolojik, estetik, işlevsel katkı ve hizmetler sağlayacak özellikleriyle birlikte, içinde bulunduğu çevreyi organize ederek daha tanımlı hale getirip kişilerin mekanı algılama biçimleri üzerinde etkili olmaktadır. Bu araştırmada, araştırma alanı olarak seçilen beş ofis; Tentie Offices, Usen Next Offices, Citi Wealth Hub, Enocta Ofis ve Slack Offices, 'Bitkisel Tasarım' yönüyle ele alınıp, ofislerden seçilen tasarım örnekleri üzerinde bitkilerin üstlendikleri mimari ve estetik fonksiyonları irdelenmiştir. Bu doğrultuda ofislerin bitkisel tasarımının işlevsel ve estetik yönü hakkında genel bir değerlendirme ortaya koyulmuştur. İç mekan organizasyonlarında yapılan tasarımların başarıları göz önünde bulundurulduğunda ofisler ve çalışanlar için bitkisel tasarımın önemli bir tasarım yaklaşımı olduğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
One of the most effective elements that play a role in ensuring a sustainable interaction between nature and human beings is plants.Although plants provide many benefits to people, including psychological, physiological and ecological, they have an important place as a spatial element in indoor organizations. The possibilities offered by plants in the interior can be effective and used as a spatial element in interior designs, only if they are arranged appropriately and for the right purposes. The arrangement of plants around certain criteria, depending on the intended use and the effects they are desired to create in their environment, reveals the concept of 'Plant Design'. In indoor plant design, plants, together with their many ecological, aesthetic, functional contributions and services, are effective on the way people perceive the space by organizing the environment they are in and making it more defined. In this research, five offices selected as research areas; Tentie Offices, Usen Next Offices, Citi Wealth Hup, Enocta Office and Slack Offices are handled in terms of 'Plant Design', and architectural and aesthetic functions of plants are examined on design examples selected from offices. In this direction, a general evaluation has been made about the functional and aesthetic aspects of the herbal design of the offices. Considering the success of the designs made in interior organizations, it is possible to say that herbal design is an important design approach for offices and employees.