Exchange rate forecasting: Box-Jenkins method vs. neural networks
Yapay sinir ağları ve Box-Jenkins modeli kullanarak döviz kur tahmini
- Tez No: 73028
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
oz Yapay Sinir Ağları ve Box Jenkins Modeli kullanarak Döviz Kur Tahmini Üngör, Alper Yüksek Lisans, İşletme Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ali Yazıcı Ocak 1998, 84 sayfa Ekonomik değişkenlerin gelecekteki değerlerinin tahmini yöneticiler için karar verme işleminin en önemli aşamalarından birini oluşturur. Amerikan dolarının Türk lirası karşısında gelecekte alacağı değer işletmeciler ve yatırımcılar için kuşkusuz çok yararlı bir bilgidir. Bu tezde döviz kur tahmini yapmak amacıyla iki ayrı teknik kullanılmıştır. Box- Jenkins metodu uygulandığında, üç adet ARIMA modelinin 1 Temmuz 1995 ve 30 Haziran 1997 arası verilerine uyduğu görülmüştür. Alternatif olarak aynı veriler üzerinde yeni geliştirilmiş olan yapay sinir ağlari ile tahmin tekniği uygulanmıştır. Çeşitli kriterlere göre yapılan karşılaştırmalar yapay sinir ağlarının Amerikan dolar fiyatının tahmini için daha iyi bir modeloluşturduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Exchange Rate Forecasting: Box-Jenkins Method vs. Neural Networks Üngör, Alper M.B.A, Department of Management Supervisor: Prof. Dr. Ali Yazıcı January 1998, 84 pages Forecasting future values of economic variables is a key process in the decision making. In Turkey, predictions of the value of the US dollar provides crucial in formation for managers and individual investors. This thesis uses two techniques in developing a good model for exchange rate forecasting. Applying Box-Jenkins methodology, we have found three ARIMA models that fit the US Dollar exchange rate time series between July 1, 1995 and June 30, 1997. With the same objec tive, we explore a recently developed technique: neural networks for forecasting. A 10x10x1 fully connected feed forward neural network model is constructed for that purpose. Based on the analysis of residuals on both training and test data, we have found the neural network model to be superior to ARIMA models in inforecasting the US dollar exchange rate.