Majör depresif bozuklukta sestrin-2 (SESN2), hipoksi ile indüklenebilir faktör-1 alfa (HIF-1α), nükleer faktör eritroid 2 ile ilişkili faktör 2 (NRF2) düzeyinin incelenmesi
Assessment of sestrin-2 (SESN2), hypoxia-inducible factor-1 alpha (HIF-1α), nuclear factor erythroid 2 related factor 2 (NRF2) level in majör depressive disorder
- Tez No: 730288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh ve Sinir Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Majör Depresif Bozukluk(MDB) tüm dünyada yaygın olarak görülen önemli bir mortalite ve morbidite nedeni olan nöropsikiyatrik bir bozukluktur. Çalışmamızda MDB'de Sestrin-2(SESN2), Hipoksi ile İndüklenebilir Faktör-1 Alfa(HIF-1α), Nükleer Faktör Eritroid 2 ile İlişkili Faktör 2(NRF2) düzeylerini ve hastalıkla ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Araştırmamıza DSM-5 tanı ölçütlerine göre MDB tanısı alan 153 hasta,77 sağlıklı kontrol dahil edildi. Katılımcıların serum SESN2, HIF-1α ve NRF2 değerleri Gaziantep Üniversitesi Biyokimya laboratuvarında ELİSA yöntemiyle ölçüldü. Gruplar SESN2 ve HIF-1α değerleri bakımından karşılaştırıldığında, istatistiksel olarak anlamlı düzeyde fark saptandı(p0.05). Yapılan korelasyon analizinde hastaların SESN2 ile HIF-1α düzeyleri arasında pozitif yönde zayıf şiddette bir ilişki bulundu (r=0,361; p=0,000). Çok değişkenli lineer regresyon analizinde HIF-1α ve SESN2 ile Beck-D ve KGI-S skorları arasında nedensel ilişki saptandı. Çalışmamız bildiğimiz kadarıyla MDB'de SESN2 ve HIF-1α düzeyinin değerlendirildiği ilk çalışmadır. SESN2 ve HIF-1α'nın MDB etiyolojisini, patofizyolojisini anlamada ayrıca bozukluk şiddetinin nesnel olarak değerlendirilmesinde önemli olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Major Depressive Disorder (MDD) is a neuropsychiatric disorder that is common all over the world and is an important cause of mortality and morbidity.. In our study, we aimed to evaluate the levels of Sestrin-2 (SESN2), Hypoxia Inducible Factor-1 Alpha(HIF-1α), Nuclear Factor Erythroid 2 Associated Factor 2 (NRF2) and their relationship with the disease in MDD.When the groups were compared in terms of SESN2 and HIF-1α values, a statistically significant difference was found. Serum SESN2, HIF-1α, NRF2 values of the participants were measured by ELISA method in Gaziantep University Biochemistry laboratory. When the patient and control groups were compared in terms of SESN2 and HIF-1α values, a statistically significant difference was found(p0.05). In the correlation analysis, a weak and positive correlation was found between the SESN2 and HIF-1α levels of the patients (r=0,361; p=0,000). In the multivariate linear regression analysis, a causal relationship was found between HIF-1α and SESN2 and Beck-D and CGI-S scale scores. To our knowledge, our study is the first to evaluate SESN2 and HIF-1α levels in patients with MDD. We think that SESN2 and HIF-1α will be important in understanding the etiology and pathophysiology of MDD, as well as objectively evaluating the severity of the disorder.