P-vanilinin yeni Schiff bazları ve alkaloit türevlerinin nöroprotektif, antidepresan ve antioksidan potansiyellerinin belirlenmesi
Determination of neuroprotective, antidepressant and antioxidant potential of new Schiff bases and alkaloid derivatives of p-vanillin
  1. Tez No: 730295
  2. Yazar: NİHAN AÇIKYILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmada p-Vanilinin VDOPL (vanilin dopamin ligandı) ve VHİSL (vanilin histamin ligandı) Schiff bazları ve VDOPA (sekonder amin türevi) alkaloit türevi bileşikler ilk kez sentezlendi ve kimyasal yapıları UV-Görünür Bölge, FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, 1D- ve 2D-NMR yöntemleri kullanılarak tespit edildi. Sentezlenen moleküller ile sentezlerde kullanılan moleküller (p-vanilin, histamin ve dopamin HCl) AChE ve BChE enzimlerinin aktivitesi üzerine test edilerek nöroprotektif etkileri, α-glikozidaz ve α-amilaz enzimlerinin aktivitesi üzerine test edilerek antidiyabetik etkileri ilk defa ortaya kondu ve çalışma sonucunda VDOPL molekülünün hem potansiyel bir nöroprotektif, hem de antidiyabetik molekül olduğu tespit edildi. Mevcut çalışmada, ayrıca vanilin ve sentezlenen moleküllerin (VDOPL, VHİSL ve VDOPA) ilk defa MAO-A enzimine karşı inhibisyon etkileri belirlenerek antidepresant özellikleri belirlendi. Antidepresan çalışma sonuçlarına göre test edilen moleküller arasında p-vanilin molekülünün potansiyel antidepresan özelliğe sahip olduğu, sentezlenen moleküllerin ise antidepresan özelliğinin zayıf olduğu tespit edildi. Sentezlenen moleküller ile sentezlerde kullanılan moleküllerin antioksidan potansiyellerini belirlemek üzere ABTS ve DPPH radikal süpürücü etkileri ile indirgeme güçleri tespit edildi ve standart antioksidan bileşikler olan BHA ve Trolox ile karşılaştırıldı. Histamin hariç tüm moleküllerin güçlü antioksidan özelliklere sahip oldukları gözlemlendi. VDOPL molekülü doğal p-vanilin ve doğal dopamin moleküllerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuş yeni türev bir bileşiktir. Biyolojik aktivite çalışma sonuçları test edilen moleküller arasında VDOPL molekülünün güçlü nöroprotektif, güçlü antidiyabetik ve çok güçlü antioksidan olduğunu göstermiştir. Bu veriler, VDOPL molekülünün ileri farmakolojik çalışmalar için yeni bir aday ilaç etken maddesi olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Schiff bases (VDOPL and VHISL) and secondary amine (VDOPA) derivatives of p-vanillin were synthesized for the first time and their chemical structures were determined by UV-Visible, FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, 1D- and 2D-NMR methods. The inhibition effects of the synthesized molecules and p-vanillin, histamine and dopamine HCl on the AChE, BChE, α-glucosidase and α-amylase enzymes were determined for the first time to reveal their neuroprotective and antidiabetic potentials. The present results showed that among the molecules VDOPL was found to be both a neuroprotective and an antidiabetic agent. In the present study, the antidepressant properties of p-vanillin and the synthesized molecules (VDOPL, VHISL and VDOPA) were also evaluated for the first time by determining their inhibition effects against MAO-A enzyme. According to the results of the antidepressant study, it was determined that the p-vanillin has potential antidepressant property among the tested molecules, whereas the synthesized molecules have weak antidepressant properties. ABTS and DPPH radical scavenging effects and the reducing powers of the synthesized molecules and the molecules used in the synthesis were determined and were also compared with the standard antioxidant compounds, BHA and Trolox to bring out their antioxidant potentials. All of the molecules except histamine were found to be potent antioxidants. VDOPL is a new compound synthesized from natural p-vanillin and natural dopamine molecules. Biological assays showed that among the tested molecules, VDOPL has potent neuroprotective, antidiabetic and antioxidant potentials. These data indicate that VDOPL may be a new candidate drug for further pharmacological studies.