Üniversite öğrencilerinde sigara içme alışkanlığının kendilik psikolojisi açısından incelenmesi
Examination of smoking habits in university students in terms of self psychology
- Tez No: 730340
- Danışmanlar: PROF. DR. SERMİN KESEBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı sigara içen üniversite öğrencilerini kendilik psikolojisi kuramı açısından ilişkisi olup olmadığının değerlendirilmesidir. Çalışmaya toplam 171 kişi katıldı. Katılımcı grubu üniversitelerin lisans düzeyinde okuyan öğrencilerinden seçilmiştir. Araştıma üniversitelerin lisans düzeyinde okuyan ve sigara içen 52 kadın, 38 erkekten; üniversitelerin lisans düzeyinde okuyan ve sigara içmeyen 51 kadın, 30 erkekten oluşmuştur. Katılımcılara yaş, cinsiyet, gelir, medeni durum ve sigara içme sıklığı gibi bilgilerin sorulduğu sosyodemografik veri formu ve Kendilik Psikolojisi Envanteri verildi. Çalışmada sigara içen öğrencilerin, içmeyen öğrencilere göre savunmacı idealleştirilmiş ebeveyn imagosu puanları anlamlı düzeyde yüksek olduğu, sigara içmeyen öğrencilerin ise sigara içen öğrencilere göre sağlıklı büyüklenmeci kendilik puanlarının daha yüksek olduğu bulundu. Çalışmanın bulgularına göre sigarayı bağımlılık olarak değerlendirdiğimizde, sigara içme ile patolojik narsistik kendilik yapısı arasında ilişki olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate whether there is a relationship between smoking university students in terms of self psychology theory. A total of 171 people participated in the study. The participant group was selected from undergraduate students of universities. 52 women and 38 men who study at the undergraduate level of universities and smoke; It consisted of 51 women and 30 men who studied at the undergraduate level of universities and did not smoke. The participants were given a sociodemographic data form asking for information such as age, gender, income, marital status and smoking frequency, and the Self Psychology Inventory. In the study, it was found that smokers students had a significantly higher defensive idealized parental imago scores than non-smokers, while non-smokers had higher healthy grandiosity self scores than smokers. According to the findings of the study, when we consider smoking as an addiction, it suggests that there may be a relationship between smoking and pathological