Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dönem VI öğrencilerinin sigara içme sıklığı ve sigara kullanımına yönelik tutum ve davranışları
Smoking frequency, attitudes and behaviors of Grade VI Medical Students in Cumhuriyet University
- Tez No: 802798
 - Danışmanlar: PROF. DR. YELTEKİN DEMİREL
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 85
Özet
Hekimlerin sigara kullanımına karşı olan tutum ve davranışları toplumun sigara içme alışkanlığını doğrudan etkilemektedir. Sigara alışkanlığının sıklıkla gençlik döneminde başlaması nedeniyle özellikle tıp fakültesi öğrencilerinin sigara kullanımını etkileyen faktörlerin incelenmesi sigara bağımlılığıyla etkin mücadele programlarının geliştirilmesine olanak sağlayabilir. Bu çalışmada tıp fakültesi son sınıf öğrencilerinde sigara içme sıklığının belirlenmesi ve sigara kullanımına yönelik tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışma kesitsel tanımlayıcı bir çalışma olup 2022-2023 eğitim öğretim yılında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenim gören 194 Dönem 6 öğrencisi üzerinde yapılmıştır. Katılımcılara sosyodemografik özellikler, sigara kullanımına ilişkin sorular ve nikotin bağımlılık seviyesini belirlemeye yönelik Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi (FNBT)'ni içeren anket formu uygulanmıştır. Dönem 6 öğrencilerinin sigara kullanım sıklığı %25.3 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Attitudes and behaviors of physicians towards smoking directly affect the smoking habits of the society. Examining the factors affecting smoking, especially in medical school students, may enable the development of effective fight against smoking addiction programs, since smoking habits often start in the youth period. In this study, it is aimed to determine the frequency of smoking among senior medical students and to evaluate their attitudes and behaviors towards smoking. This cross-sectional descriptive study was conducted on 194 grade 6 students studying at Sivas Cumhuriyet University Faculty of Medicine in the 2022-2023 academic year. A questionnaire including sociodemographic characteristics, questions about smoking and Fagerström Nicotine Addiction Test (FNBT) to measure the level of nicotine addiction was applied to the participants. The frequency of smoking among the 6th grade students was found to be 25.3%.