Gebelikte yaşanan doğum korkusunun depresyon ve anksiyete ile ilişkisi
The relationship of pregnancy fear of birth with depression and anxiety
  1. Tez No: 730364
  2. Yazar: AYŞE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN ALP YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Araştırma gebelikte yaşanan doğum korkusunun depresyon ve anksiyete ile ilişkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipte yapılan araştırmanın örneklemini T.C Sağlık Bakanlığı Yozgat Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisi ile LDRP Servisine başvuran ve III. Trimestırda olan 501 gebe oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, Kişisel Bilgi Formu, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği ve Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği (W-DEQ) A versiyonu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi IBM SPSS Statistics 23 programına aktarılarak tamamlanmıştır. Kategorik değişkenler için frekans dağılımı (sayı, yüzde), sayısal değişkenler için tanımlayıcı istatistikler (ortalama, standart sapma) verilmiştir. İki grup arasında fark olup olmadığına bağımsız örneklem t testi ile, ikiden fazla grup arasında fark olup olmadığına tek yönlü varyans analizi (One Way ANOVA) ile bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The resarch was carried out to determine the relationship between the fear of childbirth during pregnancy and depression and anxiety. Materials and Methods: The sample of the descriptive study consisted of the Ministry of Health Yozgat City Hospital Gynecology and Obstetrics Service and the LDRP Service and III. It consisted of 501 pregnant women who were in trimester. The data of the study were collected using the Personal Information Form, Beck Depression Scale, Beck Anxiety Scale and Wijma Birth Expectation/Experience Scale (W-DEQ) version A. The analysis of the data was completedby transferring it to the IBM SPSS Statistics 23 program. Frequency distribution (number, percentage) for categorical variables and descriptive statistics (mean, standard deviation) for numerical variables are given. Whether there was a difference between the two groups was examined with the independent sample t-test, and if there was a diferrence between more than two groups, one-way analysis of variance (One Way ANOVA) was used.