Yurt dışındaki Türk çocuklarının Türkçe öğrenimi hususunda yaşadığı zorluklar: Doğu Fransa örneği
The difficulties experienced by Turkish children abroad in learning Turkish: East France sample
- Tez No: 730385
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yurt dışında yaşayan Türk çocuklarının temel ve önemli sorunlarından birisi de iletişimdir. Yurt dışındaki artan nüfus sayısı ile birlikte genç nesildeki asimilasyon sorununa da beraberinde getirmektedir. Toplumu oluşturan temel unsurlardan biri olan dil, nesiller arası iletişim bağını güçlendiren ve kültür aktarımını sağlayan en önemli araç olarak görülmektedir. Dilini bilen bireylerin toplumunu, tarihini, çevresini ve kültürünü de beraberinde bileceği muhakkaktır. Dilini unutan toplumun ise, ait olduğu toplumsal yapı ile olan bağlarını yitireceği de unutulmaması gereken bir gerçektir. Yurt dışında yaşayan Türkler gittikleri ülkelere ve coğrafyalara göre farklılıklar göstermektedirler. Almanya'daki bir Türk ile Fransa'daki bir Türk'ün arasında dil ve kültürel unsurlar açısından birçok farkın olduğu yapılan çalışmalarda görülmektedir. Bunun yanında, Fransa içerisinde farklı bölgelerde yaşayan Türkler arasındaki farkların yanı sıra aynı bölgede hatta aynı il içerisinde ancak şehir ya da köyde yaşayan bir Türk arasında dahi pek çok farklılıkların olduğu alanyazında tespit edilmiştir. Yurt Dışı Türkler Başkanlığı'nın desteğiyle açılmış olan programda, Yurt dışındaki Türklerin Türkçeyi konuşmakta yaşadığı zorluklar, deneyimler, yaşadıkları ülkenin ana dili ve eğitim koşulları, değişkenler gibi birçok farklı konu incelenmeye çalışılmaktadır. Araştırma yaşam ve davranışların analiz edilmesini temel alarak, Doğu Fransa bölgesindeki Türklerin yaşam ve dil kullanımlarına ilişkin durumlarının tespitini ve değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Araştırmaya literatür taraması yapılarak başlanmıştır. Bu araştırmada verilerin tespiti aşamasında, katılım, gözlem ve mülakat yöntemleri uygulanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde, kelime işlemci ve istatik analiz programları kullanılmıştır. Çalışmanın bulgularının analizi sonucunda, Türk çocuklarının ana dilini öğrenme durumları ve Türk çocuklarının Türkçeyi kullanma ile ilgili sorunlarının çözümüne yönelik önerileri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the main problems of Turkish children living abroad is communication. An increasing population also brings with it a generation that is about to be assimilated. Language is one of the basic elements that make up the society, which is the most important tool to keep the intergenerational communication bond intact and transfer it. A society that knows its language will also know its history and culture. A society that forgets its language will never know the past that it belongs. Turkish citizens living abroad show differences according to the countries and geographies they are living. There are many visible differences between a Turk in Germany and a Turk in France. Likewise, besides Turks living in different regions in France, we can notice differences between a Turk living in the same region, even in the same province, between someone living in a city and a village. In this thesis, we tried to study why Turks living abroad have difficulties in speaking Turkish, the program, which was supportted by the Presidency for Turks Abroad. Based on the principle of analyzing life and behavior, the research aims to identify and evaluate current examples of Turks in the East France. The research started with a literature review. In this research, participation, observation and interview methods were applied during the collect of the data. In this analysis of the data, word system and statistical analysis programs were used. As a result of this study, regarding the learning situation of Turkish children's mother tongue, it presents suggestions for the solution of Turkish children's problems, in the use of Turkish language.